Wartość w odbudowie. Aleppo, Warszawa - tak blisko, tak daleko

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 00:11
- Paradoks polega na tym, że organizacja UNESCO nie wpisuje na listę zrekonstruowanych zabytków, a w wypadku Warszawy zrobiła wyjątek. Teraz w kontekście zniszczonego Aleppo powrócił temat odbudowy naszej stolicy - mówi Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Audio
  • Zabytki kultury, Aleppo i Warszawa - co je łączy, a co dzieli? (Klub Trójki)
Ruiny cytadeli w Aleppo, zdjęcie ilustracyjne
Ruiny cytadeli w Aleppo, zdjęcie ilustracyjneFoto: Ninetails / Shutterstock

Album "Czekając na odbudowę. Warszawa 1945-1950. Warszawa w obiektywie Karola Pęcherskiego" to zbiór ponad stu fotografii powiększonych oraz oczyszczonych i wyretuszowanych przez Aleksandra Kanna/ Wyd. Muzeum Powstania Warszawskiego Album "Czekając na odbudowę. Warszawa 1945-1950. Warszawa w obiektywie Karola Pęcherskiego" to zbiór ponad stu fotografii powiększonych oraz oczyszczonych i wyretuszowanych przez Aleksandra Kanna/Wyd. Muzeum Powstania Warszawskiego

Za kilka tygodni do Krakowa przyjedzie dwa tysiące delegatów z ponad 170 krajów w związku z 41. sesją komitetu UNESCO. Jednym z jej tematów ma być sytuacja w syryjskim Aleppo. Uczestnicy spotkania dostaną m.in. album "Czekając na odbudowę" autorstwa Jerzego S. Majewskiego według wyboru Joanny Lang z Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Album przypomina, jak wyglądała Warszawa po tragedii II wojny światowej i z jakimi problemami musieli się zmagać konserwatorzy przy tej sławnej rekonstrukcji, która ze względu na pieczołowitość odbudowy znalazła się w 1980 roku na liście zabytków UNESCO. Patrząc na te zdjęcia, analogia z Aleppo narzuca się sama. Nawet we wstępie umieściliśmy zdjęcia przedwojennej i burzonej w czasie okupacji Warszawy i jedna z fotografii bardzo przypomina dzisiejsze Aleppo - opowiada Joanna Lang.

O związkach Warszawy z Aleppo i pomysłach na wsparcie syryjskiego miasta mówimy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Magdalena Gawin (wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Joanna Lang (kierownik działu Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji:
31.05.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/mk

 


Czytaj także

Ulmowie i inni niezwykli bohaterowie, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 06:54
- W mojej rodzinie raczej nie wspominało się o Ulmach. O całej historii dowiedziałam się przeglądając w dzieciństwie zdjęcia rodzinne. Tych osób zupełnie nie rozpoznawałem i pytałem, kim są - mówi historyk Mateusz Szpytma z IPN, krewny Józefa i Wiktorii Ulmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne dziedzictwo sarmackie. Jesteśmy jego ofiarami czy dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 01:17
- Dzięki temu, że sarmatyzm jest piętnowany, to istnieje w dyskursie. I wypływa również temat kultury staropolskiej - mówi historyk dr Jacek Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura koła, czyli jak pisać o współczesnych wydarzeniach?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 01:28
- Historyk powinien łączyć role adwokata, prokuratora i sędziego. Zasadnicza różnica jest taka, że w prawie staramy się by był jeden prawomocny wyrok, zaś w historii jest zupełnie na odwrót - mówi politolog prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń