Wielka Brytania po atakach. "Keep calm and carry on"?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 23:22
- Po referendum ws. Brexitu, jak po wyborach w USA, ludzie poczuli większe przyzwolenie, by mówić to, co myśleli i czuli, a czego dawniej nie artykułowali - podkreśla Agata Żukowska z British Telecom.
Audio
  • Jak być dziś Polakiem w Wielkiej Brytanii? (Klub Trójki)
Jak być Polakiem w Wielkiej Brytanii rok po Brexicie i tuż przed kolejnym ważnym głosowaniem? O tym więcej w nagraniu audycji
Jak być Polakiem w Wielkiej Brytanii rok po Brexicie i tuż przed kolejnym ważnym głosowaniem? O tym więcej w nagraniu audycjiFoto: ESB Professional / Shutterstock

Wielka Brytania stoi w obliczu przyspieszonych wyborów parlamentarnych, uznawanych za najważniejsze dla przyszłości tego kraju w ciągu najbliższej dekady. Rok po decyzji o Brexicie Anglicy wybiorą ugrupowanie, które przeprowadzi ich przez proces wyjścia z Unii Europejskiej, a także odpowie na narastające zagrożenie zamachami terrorystycznymi.

Goście Dariusza Rosiaka są zdania, że po zamachach, do których doszło w ostatnich miesiącach, wszystko wygląda normalnie, choć czuć różnicę. - Jedyne co można powiedzieć, to że tradycyjne podejście spod znaku "keep calm and carry on" (tłum. zachowaj spokój i rób swoje) podtrzymywane jest również w odniesieniu do ostatnich wydarzeń. Jednocześnie wiele osób, jeśli tylko może, udaje się w miejsca tragedii - mówi Agata Żukowska, która w piątek chce pójść w geście solidarności na Most Londyński.

Jak dodaje Leszek Wielgo, atmosfera w samym mieście się nie zmieniła. - Takie miasto jak Londyn nawet po tragedii bardzo szybko wraca do normalnego stanu, natomiast jeszcze jest zbyt wcześnie na oceny. Zawsze po zamachu jest moment szoku, po który następuje powrót do normalności. Natomiast teraz zastanawiam się, co będzie po trzech zamach w ciągu trzech miesięcy i czy to początek czarnego scenariusza, zgodnie z którym w ciągu najbliższych lat co miesiąc wydarzy się masakra - mówi były dziennikarz BBC.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której mówimy również o tym, jak to jest być dziś Polakiem w Wielkiej Brytanii.

Audycja została zrealizowana w studiu BBC w Londynie. Program powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Agata Żukowska (British Telecom), Leszek Wielgo (były dziennikarz BBC)
Data emisji:
7.06.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

Brexit, czyli sprzeciw wobec kosztów kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 16:27
Ponad milion Brytyjczyków podpisało się pod petycją do rządu o rozpisanie drugiego referendum w sprawie członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE. Petycję rozpatrzy w przyszłym tygodniu specjalna komisja parlamentarna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit w praktyce. Jak będzie wyglądała procedura?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:47
Theresa May dostarczyła przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi list, w którym oficjalnie zgłasza chęć wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Procedura teoretycznie powinna potrwać dwa lata. Teoretycznie…
rozwiń zwiń