Pomagać czy nie? Imigranci, uchodźcy a chrześcijanie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 01:06
- Trzeba zawsze pomagać w taki sposób, by nie sprowadzać nieszczęścia. Pamiętajmy, że Chrystus wziął krzyż na swoje ramiona, a nie kazał go nieść matce - komentuje problem imigrantów w Europie filozof, dr Justyna Melonowska.
Audio
  • Jak chrześcijanie mają podejść do tematu uchodźców, imigrantów i uciekinierów? (Klub Trójki)
Nie wszyscy ludzie przyjeżdżający do Europy są uchodźcami wojennymi. Część z nich to imigranci ekonomiczni
Nie wszyscy ludzie przyjeżdżający do Europy są uchodźcami wojennymi. Część z nich to imigranci ekonomiczniFoto: Nebojsa Markovic/Shutterstock.com

Kluczowe dla dyskusji o uchodźcach oraz imigrantach w Europie, jak podkreśla Alina Petrowa-Wasilewicz z Katolickiej Agencji Informacyjnej, jest uporządkowanie pojęć. - Jeśli nazwiemy ich uchodźcami, to chrześcijanie nie mają najmniejszych wątpliwości, bo są to ludzie ratujący własne życie. Zupełnie inaczej ma się rzecz z imigrantami ekonomicznymi, gdzie pojawia się szereg wątpliwości, bo niczym w Biblii, jeśli ktoś buduje sobie wieżę, to musi zrobić jakieś plany - podkreśla dziennikarka.

Z tą opinią zgadza się Marek Jurek, dodając, że istota rzeczy tkwi we współczesnej islamizacji Europy. - Pojawia się pytanie, czy Polska też chce wejść na tę drogę - mówi poseł do Parlamentu Europejskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której opowiadamy o granicach imperatywu moralnego, stanowisku Kościoła wobec tego problemu i pomysłach na jego rozwiązanie.

Program powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Alina Petrowa-Wasilewicz (Katolicka Agencja Informacyjna), dr Justyna Melonowska (doktor filozofii, psycholog, związana m.in. z Laboratorium Więzi), Marek Jurek (poseł do Parlamentu Europejskiego)
Data emisji:
8.06.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

Czy stanowisko rządu w sprawie uchodźców jest słuszne?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 13:00
W audycji "Za, a nawet przeciw" Kuba Strzyczkowski pyta swoich gości i słuchaczy Trójki o polską politykę względem uchodźców. Mimo upływu czasu temat wciąż budzi emocje wśród ekspertów i słuchaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy duet Merkel-Macron zdynamizuje Europę?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 13:30
- Mamy do czynienia z reaktywacją tandemu niemiecko-francuskiego, ale w tym tandemie rolę wiodącą pełni Angela Merkel - uważa Olga Doleśniak-Harczuk z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń