Kornel Morawiecki o narodzinach Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 12:00
35 lat temu, 13 czerwca 1982 roku, we Wrocławiu miała miejsce pierwsza demonstracja Solidarności Walczącej - organizacji, która chciała być bardziej bezkompromisowa i radykalniej sięgała po hasła wolnościowe. 
Audio
  • Kornel Morawiecki o narodzinach Solidarności Walczącej (Klub Trójki)
Założyciel i przywódca Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki podczas konferencji prasowej nt. projektu badawczego pt. Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku 1982-1990
Założyciel i przywódca Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki podczas konferencji prasowej nt. projektu badawczego pt. "Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku 1982-1990"Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

pap_20080917_0E2 1200.jpg
"Ludzie z SW" - reportaż Magdy Skawińskiej

Jak to wydarzenie wspomina twórca Solidarności Walczącej? - My, ludzie, którzy tą Solidarność Walczącą organizowaliśmy, przekonaliśmy się, że na naszą działalność jest miejsce społeczne, że nie jesteśmy tylko garstką konspiratorów. Nasze wezwanie, które wydrukowaliśmy w pierwszym numerze "Soldarności Walczącej", nie przeszło bez echa, ale miało odzew społeczny - wspomina Kornel Morawiecki. 

Wezwanie było prośbą, aby w półrocze wprowadzenia stanu wojennego ludzie złożyli kwiaty pod tablicą Solidarności w miejscu symbolicznym - na ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Miało to być hołdem dla internowanych i zabitych w kopalni Wujek. - To niewinne wezwanie, demonstracja pamięci, przerodziła się walkę uliczną. ZOMO rozpędzało tych ludzi, którzy przyszli z całego miasta. Milicja musiała sprowadzić posiłki, walki trwały do późnych godzin nocnych - mówi gość Piotra Semki. 


XX wiek historia współczesna FREE 1200_660.jpg
Kwadratura koła, czyli jak pisać o współczesnych wydarzeniach?

Dlaczego jeden z placów we Wrocławiu do dziś nazywany jest "gaz-placem"? Co sprawiło, że osoby działające w Solidarności, powzięły decyzję o powołaniu Solidarności Walczącej? Czy twórcy SW nie mieli dylematu, że ich działalność rozbija Solidarność? Jak na powstanie organizacji reagowali działacze opozycji, m.in. Władysław Frasyniuk? Jakie znaczenie dla radykalizującej się młodzieży miało istnienie SW? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Kornel Morawiecki (twórca Solidarności Walczącej)
Data emisji:
 15.06.2017
Godzina emisji: 21.06

gs/mk

Czytaj także

Największa ofiara stanu wojennego - ludzka solidarność

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 18:26
- Wprowadzenie stanu wojennego to było zabicie solidarności. I nie tylko tej przez duże "s", ale - co gorsze - tej przez małe. Było to stłamszenie codziennej ludzkiej życzliwości i nie wiem, czy ją jeszcze kiedyś odbudujemy - mówi historyk, dr Grzegorz Majchrzak.
rozwiń zwiń