Chrześcijaństwo jak dynamit w posadach dawnego świata

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 02:16
- W sensie głębokości przemiany, która nastąpiła po tym, jak Chrystus przyszedł z dobrą nowiną, został ukrzyżowany i zmartwychwstał, są to wydarzenia, które spowodowały, że świat obrał zupełnie nowy kurs - mówi historyk, prof. Wojciech Roszkowski.
Audio
  • Co wiemy o czasach Jezusa Chrystusa? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: A_Lesik/Shutterstock.com

Wyd. Biały Kruk Wyd. Biały Kruk

Trzytomowe opracowanie "Świata Chrystusa" prof. Wojciecha Roszkowskiego to publikacja szczególna, bo nie ma na świecie podobnego kompendium wiedzy odnośnie do tego, co działo się w czasie, gdy żył Jezus Chrystus. Polski historyk przestawia panoramę starożytnego świata od 7 roku p.n.e. do 30 roku n.e.

- Zawsze staram się pisać książki, których wcześniej nie było. Nad tą pozycją pracowałem z przerwami od pięćdziesięciu lat, bo robiłem doktorat, habilitację, inne rzeczy, a ten tekst skończyłem trzy lata temu, po pięciu latach intensywnej pracy - opowiada gość Trójki.

Jak dodaje historyk, zależało mu na pokazaniu, że Jezus Chrystus był istotą z krwi i kości, w konkretnym miejscu i czasie. Jak wprowadzenie Chrystusa do popkultury zbanalizowało tę postać? Jakie są nowe sposoby ewangelizacji? Więcej o tym i o początkach chrześcijaństwa w dołączonym nagraniu audycji. 

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Wojciech Roszkowski (ekonomista, historyk, autor książek), Marek Jurek (polityk, historyk, poseł do Parlamentu Europejskiego), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (prezbiter katolicki, nauczyciel akademicki)
Data emisji:
14.06.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/mk

Czytaj także

Początki chrześcijaństwa w Gruzji, historia pełna męczenników

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 12:47
Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w IV wieku, jako drugi kraj na świecie po Armenii. - Oba kraje pozostały chrześcijańskimi wyspami otoczonymi morzem islamu - mówił w Trójce ksiądz Zurab Kakacziszwili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wartość w odbudowie. Aleppo, Warszawa - tak blisko, tak daleko

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 00:11
- Paradoks polega na tym, że organizacja UNESCO nie wpisuje na listę zrekonstruowanych zabytków, a w wypadku Warszawy zrobiła wyjątek. Teraz w kontekście zniszczonego Aleppo powrócił temat odbudowy naszej stolicy - mówi Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń