X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teatr wyobraźni wciąż króluje. "Hollywood nas nie prześcignie"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 01:14
- Źródłem Festiwalu Dwa Teatru jest piękne słowo i to zarówno, jeśli chodzi o Teatr Telewizji, jak i Polskiego Radia - mówi aktorka, Anna Cieślak.
Audio
  • Co stanowi o sile słuchowisk, Teatru Polskiego Radia i Teatru Polskiej Telewizji? (Klub Trójki)
Prezentacje słuchowisk i spektakli telewizyjnych, warsztaty, koncerty i spotkania z gwiazdami - w Sopocie trwa XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. O Grand Prix rywalizuje w tym roku 26 słuchowisk i 13 spektakli telewizyjnych w tym Śluby panieńskie w reżyserii Jana Englerta (na zdjęciu)
Prezentacje słuchowisk i spektakli telewizyjnych, warsztaty, koncerty i spotkania z gwiazdami - w Sopocie trwa XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. O Grand Prix rywalizuje w tym roku 26 słuchowisk i 13 spektakli telewizyjnych w tym "Śluby panieńskie" w reżyserii Jana Englerta (na zdjęciu)Foto: TVP

Mimo dominacji świata obrazu i wszechobecnego wideo dr Joanna Bachura-Wojtasik zauważa zwrot ku formom audialnym, tak charakterystycznym dla radia. - Formy dokumentalne i reportażowe mają obecnie bardzo silną pozycję, podobnie jak artystyczne gatunki radiowe. Myślę, że jeśli są one dobrze zrobione, niosą ze sobą przesłanie i treść, to będą trwały wiecznie, a kolejne pokolenia będą je odczytywać zupełnie na nowo. Tak jest choćby ze słuchowiskami czy reportażami radiowymi - opowiada adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdaniem Tomasza Mana, dzięki temu, że korzystamy wyłącznie ze zmysłu słuchu, możemy paradoksalnie zobaczyć czy poczuć więcej i odkryć nowe sensy. - Właściwie do każdej minuty w słuchowisku można dokręcić osobisty film. Produkcja wewnętrzna jest w nas i to jest chyba najfajniejsze w Teatrze Polskiego Radia - zauważa dramatopisarz.

Goście Baszki Marcinik są zgodni, że Hollywood nie prześcignie tego typu produkcji, a ich forma jest wieczna, choć przecież nieustannie się zmienia i dostosowuje do dynamicznych gustów słuchaczy. - Ta forma z różnych powodów będzie trwała, bo przekaz jest niematerialny, co daje pole do szerokiej interpretacji. Tyle jest słuchowisk, ilu słuchaczy, a przecież słuchamy tego samego - podkreśla Andrzej Brzoska.

Jak budowany jest obraz dźwiękowy w słuchowiskach? Co zaskoczyło podczas tegorocznej edycji Festiwalu "Dwa Teatry"? Więcej o tym w dołączonym nagraniu.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik
Goście: Tomasz Man (juror "sekcji" telewizyjnej, dramatopisarz, reżyser), Romuald Wicza-Pokojski (juror konkursu słuchowisk dla dzieci, dyrektor gdańskiego teatru Miniatura), Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku, Teatru Polskiego Radia), Anna Cieślak (aktorka), dr Joanna Bachura-Wojtasik (adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji:
20.06.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

"Supernova Live" - rap opera walczy o laury

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 14:49
"Supernova Live" Sandra Szwarc to słuchowisko emitowane w Trójce, które walczy o nagrodę na rozpoczętym dziś Festiwalu "Dwa Teatry". Dlaczego autorka zdecydowała się na rap operę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musical "Zwierzęca zajadłość" na Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 17:30
- To było niesamowite wyzwanie. Wiersze Stanisława Barańczaka są właściwie piosenkami - mówi Tomasz Man, reżyser sztuki. 
rozwiń zwiń