Gustaw Herling-Grudziński - pisarz wielowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 10:14
- Gustaw Herling-Grudziński był pisarzem metafizycznym. To znaczy, że wbrew bardzo popularnemu wyobrażeniu, że był jedynie członkiem redakcji "Kultury" lub pisarzem politycznym, przez całe swoje życie zadawał sobie pytania dotyczące istoty człowieczeństwa - mówił prof. Włodzimierz Bolecki.
Audio
  • Gustaw Herling-Grudziński - pisarz wielowymiarowy (Klub Trójki)
Gustaw Herling-Grudziński (1995 r.)
Gustaw Herling-Grudziński (1995 r.)Foto: PAP/Damazy Kwiatkowski

Zdaniem krytyka literackiego prof. Włodzimierza Boleckiego trudno znaleźć w literaturze europejskiej porównywalne projekty pisarskie, rozmach intelektualny i artystyczny, także szerokość spojrzenia na Europę Wschodnią i Zachodnią. Gustaw Herling-Grudziński nie był jedynie twórcą literatury łagrowej. W "Klubie Trójki" proponujemy spojrzeć na niego inaczej - jako na pisarza południa, kultury śródziemnomorskiej, a nie tylko mroźnej rosyjskiej północy. Nie zapomnimy też o tym, że to metafizyka przede wszystkim przenika całą jego twórczość.

Goście opowiadają m.in. o miłości pisarza do sztuki, malarstwa holenderskiego, także o okresie włoskim w jego życiu i ciągłym podążaniu za tym, co niejednoznaczne.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Włodzimierz Bolecki (krytyk literacki, biograf, wydawca i przyjaciel Gustawa Herlinga-Grudzińskiego), dr Magdalena Śniedziewska (znawczyni twórczości pisarza, historyk sztuki, polonistka, italianistka)
Data emisji:
21.06.2017
Godzina emisji: 21.08

czaj/ei

Czytaj także

Świat wierności. Eseje Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 15:30
– Książka robi wrażenie i bogactwem zawartości, i konsekwencją drogi Herlinga-Grudzińskiego – mówił Zdzisław Kudelski, autor wyboru esejów w dziesiątym tomie "Dzieł zebranych" Grudzińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza z piorunami wokół zmian na rynku wydawniczym

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 01:18
- Ustawa o jednolitej cenie książki może mieć pozytywne skutki, spróbujmy tylko usiąść spokojnie i doprecyzować to, co tego wymaga, bo diabeł tkwi w szczegółach - mówi dr Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, czego nie wiedzieliście o Prusie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 15:20
- Było wokół niego mnóstwo chaosu, kłopotów, niewyjaśnionych rzeczy. Jemu współcześni na pewno nie powiedzieli, że był nudny - tak o Bolesławie Prusie opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Prus - śledztwo biograficzne".
rozwiń zwiń