Emocje, mózg i symbole. Po co śnimy i po co śpimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 12:56
- Często mówimy, by przespać się z jakimś problemem. To poprawia naszą koncentrację i funkcje poznawcze, jak również pozwala odsunąć emocje na drugi plan, by znaleźć najlepsze rozwiązanie - mówi dr hab. Adam Wichniak z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Audio
Dlaczego należy dbać o sen?
Dlaczego należy dbać o sen?Foto: A Lot Of People / Shutterstock

Jedną trzecią naszego życia, czyli średnio kilkadziesiąt lat, przesypiamy. Spanie nie zawsze łączy się ze snem, a jeśli ten się pojawia, to zwykle jest oznaką tego, o czym aktualnie intensywnie myślimy i co silnie wpływa na nasze emocje. - Jeśli mamy dużo określonych treści w głowie, to jest duże prawdopodobieństwo, że to nam się przyśni w nocy - precyzuje dr Michał Skalski.

Badania naukowe potwierdzają, że jeśli dużo o czymś myślimy przed zaśnięciem, to istnieją duże szanse na to, że związane z tym obrazy pojawią się w naszych snach. Inaczej ma się rzecz w przypadkach dużego wysiłku fizycznego i psychicznego. - Każdej nocy nam się coś śni, ale jeśli organizm jest przemęczony i walczy o wypoczynek, to będziemy spać snem głębokim, w którym marzenia senne występują ekstremalnie rzadko - wyjaśnia dr hab. Adam Wichniak.

Czy to, co pamiętamy po przebudzeniu, to sny z ostatniej fazy marzeń sennych? Co się dzieje w naszym mózgu, gdy zasypiamy? Po co zwierzętom sen? Jak świecące ekrany wpływają na jakość naszego wypoczynku w nocy? O tym i innych tajemnicach snu więcej w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: dr hab. n. med. Adam Wichniak (Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii), dr Michał Skalski (psycholog, psychiatra)
Data emisji:
27.06.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/ei

 

Czytaj także

Czy kolorowe tabletki leczą nas lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 11:00
- To prawda udowodniona statystycznie. Efekt placebo jest opisywany w wielu miejscach i od wielu lat. W zależności od tego, co nam dolega, efekt placebo może wynosić nawet trzydzieści procent sukcesu w terapii - tłumaczy dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieganie i rower w mieście. Czy to bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 10:38
Lekarze zalecają, żeby unikać aktywności fizycznej w miejscach zanieczyszczonych. Czy zatem trucht albo jazda rowerem w centrum dużego miasta pomagają nam, czy szkodzą?  
rozwiń zwiń