Europa na zakręcie? Lawina komentarzy po wypowiedziach Macrona

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 01:02
- Z informacji, które zebrałam od polityków z różnych stolic, jasno wynika, że sygnał dla Emmanuela Macrona jest taki, by najpierw posprzątał francuskie podwórko, a potem będzie można rozmawiać o jego propozycjach - mówi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Audio
  • Razem czy osobno? Unia Europejska w ogniu pytań (Klub Trójki)
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Norwegii Erna Solberg
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Norwegii Erna SolbergFoto: EPA/CLEMENS BILAN

W obliczu budzących kontrowersje wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ganiącego kraje Europy Środkowo-Wschodniej za "cyniczne podejście do Unii Europejskiej", powstaje pytanie, czy Europa stoi przed poważnym kryzysem. Czy w przyszłości dojdzie do rozłamu na Wschód i Zachód lub Północ i Południe wśród krajów Wspólnoty i co z tego wyniknie?

Zdaniem Grzegorza Dobieckiego jest za wcześnie, by mówić o współpracy Niemiec i Francji w kwestii podejścia do pozostałych krajów członkowskich. - To, co dotychczas oglądamy, to kredyt zaufania, jakim jest obdarzany Macron. Na podobnej zasadzie swego czasu Barack Obama dostał Pokojową Nagrodę Nobla: niechże coś zrobi, a nie tylko mówi i poucza - uważa dziennikarz Polsat News 2.

Jarosław Kuisz zaznacza, że choć lubimy używać wyrazistych i mocnych słów w odniesieniu do aktualnych wydarzeń politycznych, to w przypadku słów prezydenta Francji nie możemy mówić jeszcze o konflikcie, a raczej o protokole rozbieżności. - Na pewno jakaś epoka się skończyła. Ostatnie ćwierćwiecze powinniśmy traktować jako zamknięcie postkomunizmu. Z jednej strony skończył się czas wyidealizowanego mitu Zachodu, a z drugiej strony doszło do rozczarowania mitem Wschodu, tym drugim płucem Europy, które miało naprawiać Unię Europejską - opowiada przedstawiciel "Kultury Liberalnej".

O tym, jaką drogą w przyszłości podąży Wspólnota Europejska, rozmawiamy w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna"), Grzegorz Dobiecki (Polsat News 2), Beata Płomecka (Polskie Radio), Dominik Hejj (politolog)
Data emisji: 29.06.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/iwo

Czytaj także

Jak się czują Brytyjczycy po Brexicie?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 16:49
- Staram się szukać dobrych stron, ale nie bardzo je widzę. Spełniła się przepowiednia z piosenki Sex Pistols i zapanowała anarchia w Wielkiej Brytanii - mówi Andrzej Łodyński, były dziennikarz BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt w Syrii. "Państwo Islamskie już się nie liczy"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 18:30
- Państwo Islamskie to jest margines. Liczy się tylko w sposób symboliczny, jako pretekst do zaangażowania tych wielkich. USA, Trump mówią, że walczą w Syrii z IS i z wszelkimi przejawami terroryzmu, Rosjanie robią dokładnie to samo - ocenia dr Agnieszka Bryc.
rozwiń zwiń