Konflikty, które służą rozwojowi

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 12:00
Konflikty są wpisane w relacje między ludźmi. Nie da się ich uniknąć. Są jak ogień. Ogień może ogrzewać - konflikt jest potrzebny do rozwoju, ale nieumiejętnie używany eskaluje i niszczy. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o rożnym spojrzeniu na sytuacje kryzysowe i możliwościach ich rozwiązania.
Audio
  • Konflikty, które służą rozwojowi. Rozmowa Dariusza Bugalskiego z mediatorem Andrzejem Szporem (Klub Trójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jest taki chiński ideogram, oznaczający konflikt, który składa się z dwóch znaków. Jeden z nich oznacza zagrożenie, drugi natomiast szansę. Andrzej Szpor - prawnik i mediator - proponuje, by na sytuację kryzysową spojrzeć jak na możliwość zmiany, która się przed nami otwiera.

- Ludzie bardzo różnie radzą sobie z konfliktami, a to wynika z tego, że rozmaicie o nich myślą. Ze sporami jest tak jak z deszczem w piosence Gene'a Kelly "Singing In The Rain". To znaczy, że są tacy, którzy na myśl o deszczu raczej chowają się w domu i mają zły humor, są tacy, których ten deszcz paraliżuje i uniemożliwia radosne funkcjonowanie w życiu, a są też tacy, którzy radzą sobie dużo lepiej, czyli patrzą na konflikty jak na deszcze, które się zdarzają. Kupują więc kalosze, parasol i idą robić to, co mają do zrobienia - mówił gość Dariusza Bugalskiego.

To, co może nas ratować w tego rodzaju kryzysie, to - zdaniem eksperta - stawianie sobie nawzajem pytań o potrzeby, dociekanie ich i szukanie okazji do tego, by pokazać, że jesteśmy zainteresowani spełnieniem tych cudzych. Takie podejście stwarza szansę na pojawienie się wzajemności i znalezienie innych kreatywnych rozwiązań problemu.

W audycji mówiliśmy także m.in. o tym, czym różni się kompromis od konsensusu, jaką rolę odrywa mediator i o tym, jakie warunki należy spełnić, by znaleźć wspólne rozwiązanie. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście:
Andrzej Szpor (prawnik, mediator z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji:
4.07.2017
Godzina emisji: 
21.09

czaj/mk


Czytaj także

O relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 11:00
Wyniki badań rezonansem magnetycznym wykazały, że ludzki mózg inaczej przetwarza informacje o osobach, które są zaliczane do grupy własnej, a inaczej informacje o osobach, od których wolelibyśmy się odciąć - do takich wniosków doszli badacze zespołu Susan Fiske.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak lepiej radzić sobie ze stresem i wyzwaniami?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 12:00
- Odporność psychiczna traktowana jest dziś jako cecha osobowości, która w dużym stopniu determinuje to, na ile skutecznie radzimy sobie z wyzwaniami, stresorami i presją niezależnie od okoliczności - mówi psycholog dr Lidia Czarkowska.
rozwiń zwiń