X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Współczesna Europa wobec islamu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 11:30
W obliczu trwającego kryzysu uchodźczego coraz częsciej mówi się o obecności muzułmanów w Europie. Czy należy się ich obawiać? I czy napływająca obecnie ludność da się zasymilować w społeczeństwach Starego Kontynentu? O tym Dariusz Rosiak rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Audio
  • Rozmowa o obecności muzułmanów w Europie (Klub Trójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Istvan Csak

Muzułmanie w Europie pojawili się już w VIII wieku. Nie można więc mówić, że obecnie przybywający są nowym zjawiskiem dla kontynentu. W samej Polsce pierwszy meczet datowany jest na XIV wiek, a szlachta Rzeczypospolitej chętnie werbowała najemników spośród poddanych Chanatu Krymskiego.

- Mamy bardzo różne doświadczenia, jest tu tradycja konfrontacji, czyli krucjaty przeciw dżihadowi, ale i tradycja koegzystencji - mówi Adam Balcar z Instytutu WiseEuropa. I faktycznie, władcy krajów europejskich przyjeżdżający do Hiszpanii byli zadziwieni, jakim cudem chrześcijanie i muzułmanie żyją ze sobą w zgodzie. Skąd więc popularna opinia o konflikcie kultur Islamu i Europy? Goście Dariusza Rosiaka zwracają uwagę na fakt, że kraje, które mają największy odsetek ludności muzułmańskiej, w przeszłości posiadały kolonie, nierzadko będące areną brutalnych wojen między muzułmańską ludnością lokalną a zamorskim okupantem.

W audycji pojawiła się także krótka rozmowa z Oliverem Roy - francuskim badaczem islamu. Porusza on temat uprzedzeń wobec muzułmanów w Europie, ale także wewnętrzne różnice występujące w ramach religii. - Europa nie potrafi określić swojej tożsamości. Ale muzułmanie mają z tym tyle samo problemów, a głównym z nich jest napięcie między sekularyzacją życia a religią - podkreśla.

Czy obecny kryzys wynika z wieloletnich zaniedbań państw europejskich? Co przyczyniło się w XX i XXI wieku do napływu dużych grup muzułmanów do Europy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, Dariusz Rosiak i jego goście starali się odpowiedzieć na te pytania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Adam Balcar (Instytut Badawczy WiseEuropa), Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita), Oliver Roy (znawca tematyki islamu)
Data emisji:
13.07.2017
Godzina emisji: 
21.10

ml/mk

Czytaj także

Francuzi wygrają z radykalnym islamem?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 20:53
Ponad 40 znanych francuskich muzułmanów i premier Manuel Valls wezwali do podjęcia działań w celu promowania pokojowej wersji islamu we francuskich meczetach i instytucjach muzułmańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Największym marzeniem chrześcijańskich uchodźców jest powrót do domu"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 17:17
Nie znamy ich, nie interesowaliśmy się nimi, niewielu wie nawet, że w Iraku czy Syrii chrześcijanie są od początku, od czasów Chrystusa. Dziś - wypędzeni ze swych krajów - Wielkanoc obchodzą na uchodźstwie. Czy jest szansa, że kolejne święta spędzą już u siebie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport nt. terroryzmu w UE: statystycznie spada liczba ataków

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 15:10
W 2016 r. Europol odnotował 142 nieudane, udaremnione lub przeprowadzone ataki terrorystyczne na terytorium Unii Europejskiej. To dość duży spadek w porównaniu np. z okresem 2014-2015 kiedy liczba ataków sukcesywnie wzrastała. O terroryzmie w Europie mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń