Jeśli je kochasz, to nie zamykaj oczu. Hipokryzja wobec zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 01:45
- Starałem się znaleźć właściwe słowo na określenie naszych relacji ze zwierzętami i od razu przyszła mi do głowy hipokryzja - mówi dyrektor warszawskiego zoo dr Andrzej G. Kruszewicz.
Audio
  • Co stanowi o naszej hipokryzji wobec zwierząt? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bulut T / Shutterstock

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Oikos Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Oikos

Przesłanką do napisania książki "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzetami" był wywiad Grzegorza Miecugowa z dr Kruszewiczem. - Zapytałem go wtedy, czy zabił pan kurę, na co odpowiedział, że w życiu. A na pytnie, czy jada drób, odpowiedział pozytywnie, nie kojarząc tych dwóch faktów - wspomina. Na koniec rozmowy padło pytanie o to, jak można określić relacje ze zwierzętami i wówczas pojawił się ten wiele mówiący termin.

- Tak naprawdę to, co robimy zwierzętom to hipokryzja, bo pewne rzeczy zamiatamy pod dywan, nie chcemy o nich myśleć ani ich widzieć. Jeśli kupujemy mięso, to ma być ono tak zapakowane, by zupełnie nam się nie kojarzyło ze zwierzakiem - opowiada dobrze znany słuchaczom Trójki ornitolog.

Czyja to hipokryzja? Jakie były losy wydania tej książki? Co stanowi o wyjątkowości tej publikacji, i dlaczego poleca ją Brać Łowiecka? Dlaczego łowiectwo wywołuje w Polsce histerię? Z jakich powodów mleko jest tańsze od wody? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Andrzej G. Kruszewicz (ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor książki "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami")
Data emisji:
18.07.2017
Godzina emisji: 
21.08

sm/czaj

Czytaj także

Peter Wohlleben o sekretnym życiu drzew i zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 01:17
- Lepiej dla nas żyć wśród stworzeń, które odczuwają podobnie jak my, bo przecież nie chcielibyśmy być otoczeni biorobotami. Ludzie pytani o to, co wolą: pieniądze czy szczęście, opowiadają się za tym drugim, a przecież szczęście to uczucia - mówi autor "Duchowego życia zwierząt", Peter Wohlleben.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w ekosystemach. Czy to wina kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 13:00
–  To inwazja obcych – mówi w Trójce dyrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz o nowych gatunkach zwierząt, które pojawiły się w Polsce.
rozwiń zwiń