X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Drzewa a klimat, czyli co nam szumem mówi las?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 00:27
- Zazwyczaj myślimy o tym, jak drzewa i lasy wpływają na klimat, ale najważniejszą rzeczą jest to, że klimat wpływa na nie - mówi prof. Bogumiła Jędrzejewska z Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Jak wyglądałaby ziemia bez drzew? (Klub Trójki)
Drzewa to najstarsze organizmy żywe, jakie mamy na ziemi
Drzewa to najstarsze organizmy żywe, jakie mamy na ziemiFoto: Sharon/ flickr/ lic. CC BY-NC-ND 2.0

O drzewach większość z nas wie, że są dość wysokie, zielone i produkują tlen. W pewnym sensie są częścią wielokomórkowego organizmu, jakim jest las. Prof. Jędrzejewska podkreśla, że nie w każdym klimacie i w każdej szerokości geograficznej rosną drzewa, bo uniemożliwiają im to warunki pogodowe. Również rozkład gatunków jest ściśle kontrolowany przez klimat, w tym temperaturę, dostęp wody i glebę.

- Zapominamy o tym, że wpływ drzew na klimat jest dużo szerszy i bogatszy niż mogłoby nam się wydawać. Przede wszystkim jest to kwestia całego obiegu wody, ocienienia, ochrony spływu wody. Gdybyśmy pozbyli się drzew, to całe stoki spłynęłyby po prostu, co nazywa się erozją gleby i jest obserwowane w różnych częściach świata - opowiada ekolog zwierząt i roślin.

Jak dodaje prof. Bogdan Jaroszewicz, zmniejszanie się powierzchni lasów na kuli ziemskiej jest decydującym czynnikiem, prowadzącym do zmian klimatycznych. O tym, jaką funkcję spełnia las i jakie cykle przemian napędzają drzewa mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Bogdan Jaroszewicz (stacja geobotaniczna Polskiej Akademii Nauk), prof. Bogumiła Jędrzejewska (ekolog zwierząt i roślin, Polska Akademia Nauk)
Data emisji:
25.07.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/czaj

 

Czytaj także

Powrót do lasu i pożytek z wiosennych wagarów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 23:37
- Nie musimy mieć wiedzy przyrodniczej, żeby dzieci w lesie dobrze się bawiły i chciały tam wracać - mówi Maja Głowacka, twórczyni Pracowni Edukacji Żywej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Peter Wohlleben o sekretnym życiu drzew i zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 01:17
- Lepiej dla nas żyć wśród stworzeń, które odczuwają podobnie jak my, bo przecież nie chcielibyśmy być otoczeni biorobotami. Ludzie pytani o to, co wolą: pieniądze czy szczęście, opowiadają się za tym drugim, a przecież szczęście to uczucia - mówi autor "Duchowego życia zwierząt", Peter Wohlleben.
rozwiń zwiń