Drzewa a klimat, czyli co nam szumem mówi las?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 00:27
- Zazwyczaj myślimy o tym, jak drzewa i lasy wpływają na klimat, ale najważniejszą rzeczą jest to, że klimat wpływa na nie - mówi prof. Bogumiła Jędrzejewska z Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Jak wyglądałaby ziemia bez drzew? (Klub Trójki)
Drzewa to najstarsze organizmy żywe, jakie mamy na ziemi
Drzewa to najstarsze organizmy żywe, jakie mamy na ziemiFoto: Sharon/ flickr/ lic. CC BY-NC-ND 2.0

O drzewach większość z nas wie, że są dość wysokie, zielone i produkują tlen. W pewnym sensie są częścią wielokomórkowego organizmu, jakim jest las. Prof. Jędrzejewska podkreśla, że nie w każdym klimacie i w każdej szerokości geograficznej rosną drzewa, bo uniemożliwiają im to warunki pogodowe. Również rozkład gatunków jest ściśle kontrolowany przez klimat, w tym temperaturę, dostęp wody i glebę.

- Zapominamy o tym, że wpływ drzew na klimat jest dużo szerszy i bogatszy niż mogłoby nam się wydawać. Przede wszystkim jest to kwestia całego obiegu wody, ocienienia, ochrony spływu wody. Gdybyśmy pozbyli się drzew, to całe stoki spłynęłyby po prostu, co nazywa się erozją gleby i jest obserwowane w różnych częściach świata - opowiada ekolog zwierząt i roślin.

Jak dodaje prof. Bogdan Jaroszewicz, zmniejszanie się powierzchni lasów na kuli ziemskiej jest decydującym czynnikiem, prowadzącym do zmian klimatycznych. O tym, jaką funkcję spełnia las i jakie cykle przemian napędzają drzewa mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Bogdan Jaroszewicz (stacja geobotaniczna Polskiej Akademii Nauk), prof. Bogumiła Jędrzejewska (ekolog zwierząt i roślin, Polska Akademia Nauk)
Data emisji:
25.07.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/czaj

 

Czytaj także

Powrót do lasu i pożytek z wiosennych wagarów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 23:37
- Nie musimy mieć wiedzy przyrodniczej, żeby dzieci w lesie dobrze się bawiły i chciały tam wracać - mówi Maja Głowacka, twórczyni Pracowni Edukacji Żywej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Peter Wohlleben o sekretnym życiu drzew i zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 01:17
- Lepiej dla nas żyć wśród stworzeń, które odczuwają podobnie jak my, bo przecież nie chcielibyśmy być otoczeni biorobotami. Ludzie pytani o to, co wolą: pieniądze czy szczęście, opowiadają się za tym drugim, a przecież szczęście to uczucia - mówi autor "Duchowego życia zwierząt", Peter Wohlleben.
rozwiń zwiń