X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dekomunizacja po polsku. Gra na emocjach czy konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 01:41
- Dzisiaj rozliczenia z pozostałościami postkomunizmu to gra na nieświeżych emocjach, bo należy mówić o przewlekłości postępowań, co jest największym grzechem polskiego sądownictwa - mówi historyk, prof. Antoni Dudek.
Audio
  • Jaka jest współczesna polska polityka historyczna? (Klub Trójki)
Poświęcony pamięci ponad 20 tys. jeńców radzieckich pomordowanych przez hitlerowców na terenie obozu Karolówka w 1941 roku, autorstwa Eugeniusza Pola, wpisywał się w ustawę o dekomunizacji w przestrzeni publicznej, która zakłada, że samorządy będą musiały usunąć nazwy i symbole przypominające o czasach rządów totalitarnych
Poświęcony pamięci ponad 20 tys. jeńców radzieckich pomordowanych przez hitlerowców na terenie obozu Karolówka w 1941 roku, autorstwa Eugeniusza Pola, wpisywał się w ustawę o dekomunizacji w przestrzeni publicznej, która zakłada, że samorządy będą musiały usunąć nazwy i symbole przypominające o czasach rządów totalitarnychFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Jednym z podstawowych postulatów rządu PiS jest rozliczenie przeszłości m.in. poprzez trwającą od 1989 roku dekomunizację. - PiS ma kilka takich fundamentów i niewątpliwie należy do nich likwidacja dziedzictwa postkomunistycznego, a to nie to samo, co dziedzictwo komunizmu, bo jednak koncentruje się na tym, co się w Polsce stało po roku 1989. Poniekąd jest to zrozumiałe, bo rzeczy, które wywodzą się z PRL, a pozostały do naszych czasów, to pomniki i ulice, bo innych instytucji, jak choć SB, przecież od dawna już na szczęście nie ma - mówi prof. Antoni Dudek.

Temu, jak podobne procesy przebiegały u naszych sąsiadów, przyglądał się Jerzy Haszczyński, który pracował jako korespondent polskich mediów w Niemczech. - Najbardziej rzuca się w tym przypadku w oczy kwestia skali, bo jeśli chodzi o liczbę rozliczonych działaczy NRD, to nie jest ona wysoka i musiało upłynąć sporo czasu, nim owi sprawcy poszli do więzienia. Natomiast niesamowita praca została wykonana, jeśli chodzi o dostęp i opracowanie akt bezpieki - opowiada dziennikarz.

Jaką politykę historyczną ma obecnie Polska? Czym są w kontekście tej opowieści tzw. resortowe dzieci? O strategii rozliczeń, grubej kresce i polowaniu na czarownice mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: prof. Antoni Dudek (historyk), Jerzy Haszczyński (dziennikarz, reporter, "Rzeczpospolita"), Aleksandra Łojek (iranistka, autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju"), Maciej Stasiński (dziennikarz, "Gazeta Wyborcza")
Data emisji:
3.08.2017
Godzina emisji: 
21.07

sm/mk

Czytaj także

Największa ofiara stanu wojennego - ludzka solidarność

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 18:26
- Wprowadzenie stanu wojennego to było zabicie solidarności. I nie tylko tej przez duże "s", ale - co gorsze - tej przez małe. Było to stłamszenie codziennej ludzkiej życzliwości i nie wiem, czy ją jeszcze kiedyś odbudujemy - mówi historyk, dr Grzegorz Majchrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kornel Morawiecki o narodzinach Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 12:00
35 lat temu, 13 czerwca 1982 roku, we Wrocławiu miała miejsce pierwsza demonstracja Solidarności Walczącej - organizacji, która chciała być bardziej bezkompromisowa i radykalniej sięgała po hasła wolnościowe. 
rozwiń zwiń