Wartości, rozwój i moc. Dynamika spiralna drogą do szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 00:36
- Pewne wyrazy mają dla nas szczególną moc, uruchamiają motywację, zachęcają do działania i podejmowania ryzyka, bo jesteśmy szczęśliwi i zharmonizowani, jeśli możemy realizować istotne dla nas wartości - mówi psycholog, dr Lidia D. Czarkowska.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: NakoPhotography/Shutterstock.com

Clare W. Graves to amerykański psycholog-wizjoner, który wymyślił teorię poziomów wartości i dynamikę spiralną. Przyjaciel Abrahama Maslowa, autora teorii hierarchii potrzeb, wpadł na pomysł koncepcji, wykorzystywanej m.in. w biznesie, psychologii, edukacji, zarządzaniu i coachingu.

- Graves był bardzo zainteresowany tym, co sprawia, że następuje rozwój i patrzył na to zarówno w mikroskali, biorąc pod uwagę rozwój każdego z nas, jak i makro, przyglądając się rozwojowi cywilizacji i społeczeństw. Zaciekawiło go to, że są różne wartości, wątki i elementy, które napędzają ludzi do rozwoju, a jego koncepcja polega na tym, że mamy kolejne poziomy, sfery, w których może rozwijać się nasza świadomość - wyjaśnia dr Lidia D. Czarkowska.

O koncepcji Gravesa i sposobach na wcielenie jej w życie więcej mówimy w audycji. Jakie są fazy naszego rozwoju? Jak być szczęśliwym zgodnie z tą teorią? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Lidia D. Czarkowska (dyrektor Centrum Coachingu Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, psycholog, socjolog, pedagog)
Data emisji:
7.08.2017
Godzina emisji: 
21.09

sm/mk

Czytaj także

Konflikty, które służą rozwojowi

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 12:00
Konflikty są wpisane w relacje między ludźmi. Nie da się ich uniknąć. Są jak ogień. Ogień może ogrzewać - konflikt jest potrzebny do rozwoju, ale nieumiejętnie używany eskaluje i niszczy. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o rożnym spojrzeniu na sytuacje kryzysowe i możliwościach ich rozwiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie być chorym na wszystko? Szwedzi znają sposób

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 02:20
- Brak ruchu dopiero niedawno znalazł się na liście Światowej Organizacji Zdrowia jako jeden z czynników wpływających na obniżenie średniej wieku i zapadalności na długą listę chorób - mówi fizjoterapeuta, Wojciech Długołęcki.
rozwiń zwiń