Codzienność seniora. Jak rozpocząć wielopokoleniowy dialog?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 23:51
- Czasami myślimy, że świadek historii to ktoś, kto przeżył coś wielkiego, a tak naprawdę są to również ludzie, mówiący o zwyczajnym życiu, wielogodzinnym staniu w kolejkach i tym, co wówczas było ważne - mówi Anna Błaszkiewicz, trenerka twórczego pisania.
Audio
  • Czego możemy się nauczyć z historii starszych ludzi? (Klub Trójki)
Kapitał mądrości życiowej i doświadczenia osób starszych nie zawsze mogą być dzielone z młodszym pokoleniem, a stanowią cenne źródło wiedzy dla całego społeczeństwa
Kapitał mądrości życiowej i doświadczenia osób starszych nie zawsze mogą być dzielone z młodszym pokoleniem, a stanowią cenne źródło wiedzy dla całego społeczeństwaFoto: Glow Images/East News

Wkrótce w sześciu miastach rozpoczną się warsztaty pisania wspomnień dla osób po sześćdziesiątce. Odbędą się one pod hasłem "PISZEMY+ po raz piąty". Pięć lat temu, przygotowując się do pierwszej edycji projektu, jego twórcy sprawdzali, co najbardziej interesuje osoby młode i starsze i jak te dwie grupy wiekowe postrzegają siebie nawzajem. Wyniki okazały się niezwykle ciekawe i skłoniły do refleksji.

- Z tych badań wyszło, że młodzi ludzie są bardzo ciekawi tego, co starsi mają do przekazania, ale chcą słuchać opowiadania i gawędziarzy, a nie pouczeń i osób pragnących przekazać swój system wartości jeden do jednego. Nowe pokolenia chcą rozmawiać, słuchać tego, jak ich dziadkowie czuli się w szkole, jak poznali pierwszą miłość, co pamiętają z czasów wojny. Wtedy doszliśmy do wniosku, że te spisane historie mogą być początkiem wielopokoleniowego dialogu - opowiada Aleksandra Rzążewska, wiceprezeska Stowarzyszenia "Koncentrat".

O tym, czego możemy dowiedzieć się od osób starszych i dlaczego te historie mają ogromną wartość, mówimy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Anna Błaszkiewicz (trenerka twórczego pisania, dziennikarka i socjolożka), Aleksandra Rzążewska (wiceprezeska Stowarzyszenia "Koncentrat", psycholożka)
Data emisji:
22.08.2017
Godzina emisji: 
21.08

sm/mk

Zobacz także

Czytaj także

Konflikty, które służą rozwojowi

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 12:00
Konflikty są wpisane w relacje między ludźmi. Nie da się ich uniknąć. Są jak ogień. Ogień może ogrzewać - konflikt jest potrzebny do rozwoju, ale nieumiejętnie używany eskaluje i niszczy. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o rożnym spojrzeniu na sytuacje kryzysowe i możliwościach ich rozwiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wartości, rozwój i moc. Dynamika spiralna drogą do szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 00:36
- Pewne wyrazy mają dla nas szczególną moc, uruchamiają motywację, zachęcają do działania i podejmowania ryzyka, bo jesteśmy szczęśliwi i zharmonizowani, jeśli możemy realizować istotne dla nas wartości - mówi psycholog, dr Lidia D. Czarkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przywrócić nam place? O zagadkach polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 01:21
- Place powinny być przestrzenią, w której jako mieszkańcy możemy wyrażać nasze emocje - mówi Bogna Świątkowska z fundacji Bęc Zmiana.
rozwiń zwiń