Była Jugosławia w ogniu pytań. Trójmorze uzdrowi relacje?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 01:11
- Relacje Serbii z Rosją przypominają mi stosunki Polski z USA. Jesteśmy przyjaciółmi Amerykanów głównie w warstwie deklaratywnej, bo realna współpraca gospodarcza jest nikła. Podobnie ma się rzecz z Serbią i Rosją - mówi dziennikarz Łukasz Kobeszko.
Audio
  • Jaka jest obecnie sytuacja na Bałkanach? (Klub Trójki)
.
.Foto: olafpictures/pixabay/ CC0 Creative Commons

Po rozpadzie Jugosławii powstało siedem nowych państw. Najspokojniejsza sytuacja jest obecnie w Słowenii i Chorwacji, które stały się popularnymi destynacjami turystycznymi. Chorwacja jest, obok Polski, jednym z liderów projektu Międzymorza. Wśród czynników, które sprawiły, że państwo to wyszło z tym pomysłem jest – jak wyjaśnia dr Mateusz Seroka – fakt, że to nowy członek Unii Europejskiej, a jego stosunki z sąsiadującymi krajami, poza Słowenią, nie należą do najlepszych.

– Jedną z naczelnych idei Trójmorza są kwestie komunikacyjne i energetyczne, surowcowe. Gdy wsłuchamy się w to, o czym mówili politycy na szczycie dotyczącym Międzymorza, który miał miejsce na początku lipca w Warszawie, to nie usłyszymy wiele o współpracy geopolitycznej, a więcej o idei gospodarczego soft power - opowiada Łukasz Kobeszko.

Jak zmienia się układ sił na Bałkanach? Jakie są perspektywy na współpracę Polski z krajami regionu? W jaki sposób zainteresowanie tym obszarem manifestuje Rosja? O tym więcej w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Łukasz Kobeszko (Laboratorium Więzi, filozof, dziennikarz), dr Mateusz Seroka (Zespół Środkowoeuropejski Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji:
30.08.2017
Godzina emisji: 
21.09

sm/czaj 

Czytaj także

Jugosławia – wybuchowa mieszanka narodów

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 06:00
Po dwudziestu dniach rozmów – 21 listopada 1995 roku – przywódcy republik jugosłowiańskich, podpisali układ w Dayton. Porozumienie to kończyło wojnę domową w byłej Jugosławii – najkrwawszy konflikt zbrojny w powojennej Europie.
rozwiń zwiń