Ewangelia w życiu i przesłaniu ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 01:40
- Ksiądz Jerzy Popiełuszko bardzo lubił ludzi i oni to czuli. Miał charyzmę, ogromnie dużo empatii wobec innych i moc przyciągania, zaprzyjaźniania się - mówi dziennikarka Milena Kindziuk.
Audio
  • Ks. Jerzy Popiełuszko i jego przesłanie (Klub Trójki)
Obrazki z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w dłoniach uzdrowionego za wstawiennictwem Popiełuszki Francuza Francois Audelana, po mszy świętej odprawianej na zakończenie badań cudownego uzdrowienia chorego, decydujących w procesie kanonizacyjnym bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w związku z domniemanym uzdrowieniem za wstawiennictwem Popiełuszki,
Obrazki z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w dłoniach uzdrowionego za wstawiennictwem Popiełuszki Francuza Francois Audelana, po mszy świętej odprawianej na zakończenie badań cudownego uzdrowienia chorego, decydujących w procesie kanonizacyjnym bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w związku z domniemanym uzdrowieniem za wstawiennictwem Popiełuszki, Foto: PAP/Adam Warżawa

14 września przypada 70. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. Zajmująca się od dwudziestu lat tą postacią dziennikarka i autorka książek na temat duchownego przyznaje, że ogromne wrażenie zrobiło na niej męczeństwo księdza i śmierć poniesiona za wiarę. - Pamiętam, że jako mała dziewczynka byłam z mamą i bratem na pogrzebie księdza Jerzego, potem stałam z przyjaciółką w długich kolejkach, by przejść przy jego grobie, a potem jako dziennikarka w latach 90. zaczęłam pisać o nim teksty - wspomina Milena Kindziuk.

Bezpośrednio po śmierci Jerzego Popiełuszki, jak dodaje dziennikarka, upolityczniano jego przesłanie, a teraz, po latach, są one odbierane w inny sposób. - Byli w tym samym czasie inni księża, mocno antyreżimowi, ale to on był pierwszy na liście wrogów UB i jednocześnie był najbardziej ewangeliczny. Na początku, jako harcerz, byłem na pogrzebie wielkiego Polaka, a dopiero z upływem czasu zrozumiałem, że mam do czynienia ze świętym - opowiada reżyser, Rafał Wieczyński.

O przesłaniu księdza Jerzego, jego życiu i pamięci o nim mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Rafał Wieczyński (reżyser, autor filmu fabularnego "Popiełuszko. Wolność jest w nas"), Milena Kindziuk (dziennikarka, autorka kliku książek poświęconych Jerzemu Popiełuszce")
Data emisji:
6.09.2017
Godzina emisji: 
21.08

sm/gs

Czytaj także

Patron start-upów i Niepokalanowa. Tajemnice ojca Kolbe

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 03:06
- Maksymilian Maria Kolbe to mój ulubiony święty. Podziwiam go za wytrwałość i olbrzymią wiarę, bo oddawał siebie samego zupełnie w ręce Opatrzności Bożej i Maryi - mówi reżyser, dr Marcin Kwaśny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morderstwa polityczne Warszawy. Długa lista znaczona krwią

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 18:43
- Mord polityczny w okresie PRL mógł być przypadkowy, co pokazywało całą złożoność rzeczywistości tamtych czasów - mówi historyk, prof. Patryk Pleskot.
rozwiń zwiń