Wojna hybrydowa, czyli szkodzenie innym, gdy nikt nie patrzy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 00:44
– Jeśli przez wojnę hybrydową rozumieć wykorzystanie różnych form szkodzenia przeciwnikowi, to jest nam ona znana od czasów pierwszych klasyków – mówi prof. Andrzej Zybertowicz.
Audio
Wojna hybrydowa to strategia łącząca działania konwencjonalne, nieregularne, cybernetyczne oraz, w zależności od sytuacji, również inne sposoby destrukcji. Prowadzone w ten sposób działania  i ich charakter pozwalają agresorowi na całkowite lub częściowe uniknięcie za nią odpowiedzialności.
Wojna hybrydowa to strategia łącząca działania konwencjonalne, nieregularne, cybernetyczne oraz, w zależności od sytuacji, również inne sposoby destrukcji. Prowadzone w ten sposób działania i ich charakter pozwalają agresorowi na całkowite lub częściowe uniknięcie za nią odpowiedzialności.Foto: YP_photographer/ Shutterstock

Wojna hybrydowa, jak również przyznaje przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, nie jest niczym nowym, choć tak obecnie bywa lansowany ten termin. – Są to narzędzia, którymi w przeszłości posługiwał się Związek Radziecki, a teraz Federacja Rosyjska wróciła do starych i znanym im metod. Termin "środki aktywne" wydaje nam się znacznie trafniejszy i zasadniejszy, chociaż wiadomo, że trudno obalać porządek definicyjny. Nawet w NATO wojna hybrydowa nie do końca jest zdefiniowana, więc to też pokazuje, że mamy tutaj problem – mówi Dominik Smyrgała.

Jak dodaje prof. Andrzej Zybertowicz, w definicji wojny hybrydowej w naszych czasach należy uwzględnić nowe aspekty tego zjawiska. – Pojawiają się w niej elementy drażniące lub szkodzące drugiemu państwu, ale odbywa się to w taki sposób, by trzecia strona nie widziała powodu do zdecydowanej reakcji – podkreśla doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

O tym, jakie są nowe jakości wojny hybrydowej, i o jej współczesnych wcieleniach mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Dominik Smyrgała (Ministerstwo Obrony Narodowej), prof. Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, socjolog, politolog), Dariusz Karłowicz (filozof, publicysta)
Data emisji:
7.09.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/ab

Czytaj także

Kontrrewolucja we Francji. Kim jest Emmanuel Macron?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 00:09
- We Francji po wyborze Emmanuela Macrona nie mamy do czynienia z rewolucją, tylko z kontrrewolucją przeciw Marine Le Pen - mówi publicysta Eryk Mistkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-niemieckie. Kicz pojednania i zimna wojna?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 01:09
- Wizerunek Niemiec w Polsce stale się polepsza. W poprawie wzajemnych stosunków było wiele powierzchowności i kiczu pojednania, ale została też wykonana wielka praca na rzecz zbliżenia - mówi Rafał Woś, publicysta "Polityki".
rozwiń zwiń