Sumienie, czyli kto ma "siódmy zmysł"?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 23:00
Mówią, że intuicja to szósty zmysł, zaś sumienie – siódmy. Nie wszyscy ludzie zostali w nie wyposażeni.
Audio
  • Sumienie, czyli kto ma "siódmy zmysł"? (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: alphaspirit/Shutterstock

stres praca 1200.jpg
Jak lepiej radzić sobie ze stresem i wyzwaniami?

Cztery procent populacji nie wie, co to takiego sumienie i nie odczuwa jego braku. To właśnie ludzie pozbawieni sumienia odnoszą największe sukcesy w niektórych zawodach – w polityce, biznesie, wojsku, a także w mediach i – paradoksalnie – w różnych dyscyplinach twórczych. Osoby bez sumienia mogą też w ogóle nie pracować, bowiem potrafią "prześlizgiwać" się przez życie wykorzystując innych. 

Co więcej, brak sumienia przekreśla możliwość doświadczania głębokich uczuć, odczuwania empatii, współczucia. Tacy ludzie zadają cierpienia tym, którymi manipulują. Szczególnie poszkodowani są ci, z którymi wchodzą w osobiste związki; ci, którzy zaangażują się emocjonalnie.


wartości rozwój firma FREE 1200_660.jpg
Wartości, rozwój i moc. Dynamika spiralna drogą do szczęścia

Pojęcie sumienia łączy się z etyką – z kategoriami dobra i zła. Wiara chrześcijańska nakazuje przed przystąpieniem do sakramentu komunii przeprowadzić rachunek sumienia oraz pójść do spowiedzi.

Jak psychologia ocenia takich osobników? Do naszych księgarń trafia książka amerykańskiej psychoterapeutki i psychiatry dr Marthy Stout pt. "Socjopaci są wśród nas". Czy ta książka pomaga zauważyć i ustrzec się przed ludźmi bez sumienia? Czy w ogóle jest na to jakiś sposób, metoda? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Irena Groblewska (specjalistka od PR, autorka filmów o sztuce), Andrzej Woźnica (prawnik, adwokat).
Data emisji:
13.09.2017
Godzina emisji: 21.08


Czytaj także

Codzienność seniora. Jak rozpocząć wielopokoleniowy dialog?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 23:51
- Czasami myślimy, że świadek historii to ktoś, kto przeżył coś wielkiego, a tak naprawdę są to również ludzie, mówiący o zwyczajnym życiu, wielogodzinnym staniu w kolejkach i tym, co wówczas było ważne - mówi Anna Błaszkiewicz, trenerka twórczego pisania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko po piątej i w weekendy. Jak być dłużej szczęśliwym?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 00:51
- Trwałego szczęścia nie ma, ale istnieje to krótkotrwałe, nastawione na sukces, karierę. Jak się okazuje, osoby, które więcej dają i budują relacje, żyją dłużej - mówi psycholog, dr hab. Ryszard Stocki.
rozwiń zwiń