Jaka będzie polityka Niemiec po wyborach do Bundestagu?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 00:04
– Paradoksalnie oczekujemy, by na niemieckiej scenie politycznej było tak jak dotychczas. Tymczasem może się okazać, że wszystko nabierze nowej dynamiki – mówi Piotr Skwieciński z tygodnika "Sieci Prawdy".
Audio
  • Jaka będzie polityka Niemiec po wyborach do Bundestagu? (Klub Trójki)
Plakaty wyborcze kanclerz Niemiec i liderki CDU Angeli Merkel oraz lidera SPD Martina Schulza
Plakaty wyborcze kanclerz Niemiec i liderki CDU Angeli Merkel oraz lidera SPD Martina SchulzaFoto: EPA/CARSTEN KOALL

W niedzielę 24 września obywatele Niemiec wybiorą nowy Bundestag. Wynik wyborów wydaje się dziś przesądzony, choć według Olafa Osicy będą one milowym krokiem w ewolucji niemieckiej demokracji. – Jest tu skamienienie, które następuje nie tylko na skutek samoistnych procesów, ale również tych petryfikowanych świadomie i celowo. Jak wiadomo, do nowego Bundestagu wejdzie Alternativ fur Deutschland i już w tej chwili czynione są przygotowania do tego, by AFD nie odegrała tam większej roli – wyjaśnia dziennikarz portalu Wirtualny Nowy Przemysł.

Zdaniem Piotra Skwiecińskiego problem leży gdzie indziej i niemałą rolę odgrywa tu Angela Merkel, "mistrzyni podkradania cudzych pomysłów". – Efekt jest taki, że kanclerz pokazała, iż jest w stanie dokoptować osoby o wszelkich poglądach w kwestii energetyki czy spraw socjalnych. Pozostaje pytanie, czym jest dzisiaj chrześcijańska demokracja – mówi publicysta z tygodnika "Sieci Prawdy".

Kontynuacja dużej koalicji czy może nowa jakość? O kuluarach niemieckiej polityki mówimy więcej w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Olaf Osica (portal gospodarczy Wirtualny Nowy Przemysł), Piotr Skwieciński (tygodnik "Sieci Prawdy"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 18.09.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/iwo

 

Czytaj także

Wybory w Niemczech. Czy ich wynik może być zaskoczeniem?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 18:00
- Wielu ludzi, w tym ja, patrząc na Brexit i walkę wyborczą we Francji czy Holandii, obawia się, że u nas też może się coś zmienić - mówiła na partyjnym wiecu Angela Merkel.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Merkel - Schulz. "Stonowana, bez ataków"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 18:49
Jak zauważono w Dwójkowym "Pulsie świata", uczestnicy niedzielnego (3.09) pojedynku telewizyjnego rozgrywanego w ramach kampanii wyborczej do Bundestagu "nie bardzo wiedzieli, w czym się mają różnić"…
rozwiń zwiń