Szkoła po fińsku. Relaks i radość drogą do wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 23:42
– Największym zdziwieniem było dla mnie to, że moi koledzy mieli czas na odprężenie w czasie dnia pracy, dzięki czemu byli lepszymi nauczycielami – mówi amerykański pedagog i autor książki "Fińskie dzieci uczą się najlepiej" Timothy D. Walker.
Audio
  • Dlaczego fińskie dzieci uczą się najlepiej? (Klub Trójki)
W 2016 roku fińskie szkoły wprowadziły najnowszy program nauczania, w którym priorytetem jest radość jako koncepcja edukacyjna
W 2016 roku fińskie szkoły wprowadziły najnowszy program nauczania, w którym priorytetem jest radość jako koncepcja edukacyjnaFoto: Michal Knitl/ Shutterstock

Fińska szkoła słynie na całym świecie z wysokiego poziomu nauczania. Jej filary to: doskonale wykształceni nauczyciele, duża niezależność w kształtowaniu programu oraz – to ostatnie być może Państwa zadziwi – dbałość o dobre samopoczucie dzieci. Jej realia znakomicie zna amerykański nauczyciel Timothy D. Walker, który pracował w szkole w Helsinkach i opisał swoje doświadczenia w książce "Fińskie dzieci uczą się najlepiej".

Choć fiński system kształcenia bywa różnie oceniany, Walker przyznaje, że znalazł w nim wiele elementów, w których się zakochał.  Piękno tkwi w oku patrzącego i zależy od tego, do czego się odnosimy. Jednym z elementów, który ogromnie mi się spodobał, było to, że uczniowie mieli długie przerwy i czas, by przebywać razem opowiada Timothy D. Walker.

O tajnikach fińskiej edukacji mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmowę z amerykańskim nauczycielem przetłumaczył Piotr Krasnowolski.

Timothy D. Walker Timothy D. Walker

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Timothy D. Walker (amerykański nauczyciel, autor książki "Fińskie dzieci uczą się najlepiej")
Data emisji:
19.09.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/iwo

Zobacz także

Czytaj także

Jak przygotować dzieci na porażkę?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 17:15
W życiu każdego z nas sukcesy mieszają się z porażkami. Jak nauczyć młodych ludzi dobrze przeżywać niepowodzenia, by raczej wzmacniały niż demotywowały?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łagodny powrót do szkoły. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 00:35
– Niektórzy nauczyciele potrafią tak prowadzić klasę, by była to radość ze spotkania, ciekawych doświadczeń i ćwiczeń, zabawa z nauką – mówi psycholog, Jarek Żyliński.
rozwiń zwiń