Rosyjska gra na wschodniej flance NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 22:00
Władimir Putin od lat modernizuje armię. Po letargu lat 90. wojsko rosyjskie konsekwentnie ulepsza swój sprzęt, struktury i strategie. Jak to wpływa na bezpieczeństwo państw NATO, a zwłaszcza Polski?
Audio
  • Rosyjska gra na wschodniej flance NATO (Klub Trójki)
Rosyjska gra na wschodniej flance NATO
Foto: Dmitry Terekhov/flickr/CC BY-SA 2.0

– Z perspektywy Polski, Rosja to pierwsza kwestia w zakresie bezpieczeństwa i jest tak od kilkuset lat. W globalnym wymiarze, Bliski Wschód też jest dla nas istotny, bo angażuje on wojska USA, co daje Rosjanom szersze pole manewru – mówi Wojciech Lorenc z PISM.

Faktycznie, w obliczu słabości państw Europy Zachodniej i problemów Amerykanów z utrzymaniem zdolności bojowej na naszym kontynencie, w tym właśnie rejonie Rosja ma sporą przewagę, jeśli chodzi o wojska konwencjonalne. Jest to ważne dla naszego kraju ze względu na strategię USA, według której Federacja Rosyjska nie jest już przeciwnikiem numer jeden i, co za tym idzie, do poradzenia sobie z nią mają się angażować przede wszystkim sojusznicy Ameryki, a nie jej główne siły.

Czy mimo reform i zmian rosyjska armia pozostaje słaba? Jak zapewnić bezpieczeństwo wschodniej flance NATO? O tym Piotr Gursztyn rozmawiał ze swoimi gośćmi. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: Jacek Bartosiak (Fundacja Potomac, Fundacja Pułaskiego), Wojciech Lorenc (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji:
21.09.2017
Godzina emisji: 21.08

ml/mk

Czytaj także

Czy Rosja zaatakuje Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 10:29
Sytuacja za naszą wschodnią granicą jest coraz bardziej napięta. Goście "Klubu Trójki" zastanawiali się, jakie jest realne zagrożenie ze strony Rosji i czy Polsce grozi wojna.
rozwiń zwiń