Czy jesteśmy już tylko zbiorem danych?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:57
Banki, operatorzy telefoniczni, dostawcy przeróżnych usług – te i wiele innych instytucji zbierają informacje na nasz temat. Czy do tego sprowadza się każdy z nas – do zapisanych w systemach informatycznych ciągów zer i jedynek?
Audio
  • Czy jesteśmy już tylko zbiorem danych? (Klub Trójki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

– Nie ma dobrej definicji big data. My to określaliśmy jako te informacje, z którymi nie radzą sobie arkusze kalkulacyjne. Każdy z nas zostawia takie informacje cały czas korzystając z internetu, karty bankomatowej czy biletu miesięcznego – mówi Vadim Makarenko. Takie dane mogą być wykorzystywane przez zbierające je firmy na przykład do personalizowania ich ofert dla nas. Niestety, mogą być też wykorzystane przez nieuczciwych ludzi i instytucje.

Jak zaawansowane są prace i badania nad big data? – Jeśli potraktować to jako dziedzinę nauki, to można powiedzieć, że jesteśmy na takim etapie rozwoju jak fizyka klasyczna przed Newtonem – dodaje Andrzej Garapich. Big data będzie się rozwijało i jest to nieuniknione. Jak wpłynie to na nasze życie? W jaki sposób dbać o swoje dane w sieci? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania. Zapraszamy.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: Vadim Makarenko (szef działu danych Gazety Wyborczej, założyciel serwisu BIQdata), Andrzej Garapich (ekspert internetowy)
Data emisji:
3.10.2017
Godzina emisji: 21.08

ml/ab

Czytaj także

"Cyfrowy łupież". Też go zostawiasz w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 10:50

- Są informacje, które wpisujemy na portalach internetowych czy w e-mailach, ale najcenniejszy [dla firm pozyskujących dane - red.] jest nasz "cyfrowy łupież", metadane - mówiła w Trójce o inwigilacji internetowej szefowa Fundacji Panoptykon, Katarzyna Szymielewicz.

rozwiń zwiń

Czytaj także

Data science - przyszłość biznesu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 10:30
Arkadiusz Ekiert jak zwykle przygotował dla naszych słuchaczy garść ciekawostek ze świata technologii, biznesu i nauki.
rozwiń zwiń