Co z dostępem do broni?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 14:00
Po masakrze w Las Vegas wraca pytanie o prawo do posiadania broni. W USA w dającej się przewidzieć przyszłości kształt tego prawa nie zmieni się.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: B Brown/Shutterstock.com

W Polsce zarówno PiS, jak i Kukiz'15, chcą poszerzenia dostępu Polaków do broni. Czy wraz z liberalizacją przepisów zwiększy się zagrożenie przemocą? Czy broń jest produktem takim samym jak inne, do którego dostępu państwo nie powinno utrudniać? Dlaczego Polacy chcą mieć więcej broni na osobisty użytek?

– Cieszę się, że ten projekt znalazł się w komisji sejmowej. Politycy PiS zdali sobie sprawę jak zły i nieszczelny jest obecny system. – mówi Łukasz Warzecha.

Trzeba jednak zauważyć, że problem z przepisami może wynikać też z podejścia samych użytkowników broni. – Niestety, nasz system jest tak skonstruowany, że większość ludzi, którzy mają pozwolenia na broń do celów sportowych, nie korzysta z niej w ten sposób. Ci ludzie w sporej części mają broń do obrony własnej, nie do celów sportowych – ripostuje Piotr Jasiczak.

Czy Polacy są gotowi na ułatwienie im dostępu do broni palnej? Co ewentualna zmiana w przepisach zmieni w sytuacji osób, które pozwolenia już posiadają? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania. Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Łukasz Warzecha (Do Rzeczy), Bartosz Saramak (doktorant z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, instruktor strzelectwa), Piotr Jasiczak (instruktor strzelectwa, właściciel filmy ochroniarskiej i agencji detektywistycznej)
Data emisji:
5.10.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/ab

Czytaj także

Czy złagodzić zasady wydawania pozwoleń na broń?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 14:00
Posłowie Kukiz'15 przygotowali projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Projekt zakłada złagodzenie zasad przyznawania pozwoleń i odebranie policji uprawnień do wydawania pozwoleń i przeprowadzania egzaminów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest konflikt między prezydentem a PiS? "Mamy dwie perspektywy polityczne"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 19:52
Pojawiły się głosy, ponoć ze ścisłego kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, że przez prezydenta "dobra zmiana stanęła nad przepaścią". Andrzej Duda twierdzi, że nie ma wojny na górze, a jest różnica w kilku kwestiach. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń