Ciąć czy nie ciąć? Burzliwa historia kobiecych włosów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ciąć czy nie ciąć? Burzliwa historia kobiecych włosów
zdjęcie ilustracyjneFoto: tcsaba/Shutterstock

– Jeszcze w XX wieku to, że kobieta ścinała włosy, było niezwykłym ewenementem. Było to zakazane religijne, zakazane zasadami społecznymi, zakazane zasadami władzy – mówi prof. Janusz Noniewicz.

Posłuchaj

Ciąć czy nie ciąć? Burzliwa historia kobiecych włosów (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
"

prof. Janusz Noniewicz Ścinanie włosów było niedopuszczale bardzo długo także z powodów etycznych

Jak przypomina gość "Klubu Trójki" obcięcie włosów było traktowane jako ingerencja w ciało. Dlatego aż do XIX wieku fryzjerzy należeli do tego samego cechu co… chirurdzy. 

Jak przypomina Milada Ślizińska z XIX-wiecznej literatury znamy tragedie, kiedy kobiety muszą ściąć i sprzedać włosy. – Potem jest przedziwny skok w XX wiek, w lata wojny, kiedy kobiety idą do pracy, pracują przy maszynach. Te włosy są niebezpieczne i można je obciąć. Potem zaczyna się szalona moda na krótkie włosy. Znika trauma obcięcia włosów. To jest uwolnienie. Uwolnienie z gorsetu, od włosów, które były ciężkie w utrzymaniu – dodaje wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

kobieta lustro 1200x660.jpg
Dyktat piękna. Jak mu nie ulegać?

Włosy to nie tylko spadek po naszych bardzo włochatych praprzodkach. Ich brak lub nadmiar, ścinanie bądź zapuszczanie może wiele oznaczać. Czasem pretekstem do zabiegów na włosach była polityka lub chęć zamanifestowania poglądów, innym razem decydujące znaczenie miała moda albo… magia.

Ludowe obyczaje i przesądy w wielu przypadkach pokrywały się z zasadami przyjętymi również w wyższych sferach i niektórych kulturach. I tak po zamążpójściu białogłowy zakrywały włosy, a nierzadko je ścinały. Nakrycie głowy (czepce, chusty, peruki) informowały, że kobieta jest już zajęta. Pierwszą, która ścięła włosy – w sposób spektakularny, za co jeszcze bardziej spektakularnie została ukarana – była Joanna d’Arc.

. .

Zapraszamy do wysłuchania "Klubu Trójki", w którym rozmowę zaczęliśmy od książki "Cięcie. Włosy ludu polskiego" Joanny Ambroz i Pawła Zieglera

***

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Milada Ślizińska (historyk sztuki i kurator, wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych), prof. Janusz Noniewicz (publicysta, znawca mody, kierownik Katedry Mody na warszawskiej ASP)
Data emisji:
 11.10.2017
Godzina emisji: 21.08

gs/ab

Polecane