X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dumni i wierni Rzeczypospolitej – historia polskich Ormian

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 09:24
Niegdyś byli liczącą się mniejszością etniczną. Dziś pozostało ich mniej niż dziesięć tysięcy, choć społeczność zasiliła "nowa emigracja", przybyła po upadku ZSRR. Piotr Semka i jego goście rozmawiali o tej niezwykle zasłużonej dla naszego kraju społeczności.
Audio
  • Dumni i wierni Rzeczypospolitej – historia polskich Ormian (Klub Trójki)
Gdańsk, nowa siedziba Związku Ormiańskiego
Gdańsk, nowa siedziba Związku OrmiańskiegoFoto: Dominik Kulaszewicz/PAP

1367 rok – wtedy to Król Kazimierz Wielki udzielił Grzegorzowi, przywódcy duchowemu wspólnoty Ormian we Lwowie, przywileju zbudowania kościoła ormiańskiego. – Ta data związana jest z tym, że Królestwo Polskie rozszerzyło się o Ruś Czerwoną, gdzie ci ludzie mieszkali – opowiada Piotr Semka. – Obchodzimy tę 650 rocznicę, żeby uczcić, mówiąc potocznie, pierwsze nawiązania stosunków politycznych między Polską a ludnością ormiańską – mówi Jan Abgarowicz.

Jak zauważa Marek Jurek, Armenia jest bardzo istotna w kontekście historii Europy – Ponad wszelką wątpliwość, pierwszym narodem, pierwszym państwem chrześcijańskim była właśnie Armenia. Św. Grzegorz Oświeciciel ochrzcił ten kraj 10 lat przed edyktem mediolańskim, w 303 roku, 10 lat zanim chrześcijaństwo przyjął Rzym – dodaje.

W dziejach Polski nie było przypadków, w których Ormianie odwróciliby się od niej. Doskonale wkomponowali się w nasze społeczeństwo, jednocześnie nigdy nie tracąc swojej tożsamości.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Jan Abgarowicz (Fundacja Polskich Ormian), ks. prof. Józef Naumowicz (duszpasterz warszawskich Ormian), Marek Jurek (euoparlamentarzysta)
Data emisji:
 12.10.2017
Godzina emisji: 21.08

ml/ab

Czytaj także

Wizyta Donald Trumpa w Polsce. Jakie było jej przesłanie?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 23:57
- Czuć było emocje w tym, co Donald Trump mówił w Warszawie. On się tekstu przemówienia nie nauczył na pamięć, tylko musiał go zinternalizować - uważa amerykanista, prof. Zbigniew Lewicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-niemieckie. Kicz pojednania i zimna wojna?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 01:09
- Wizerunek Niemiec w Polsce stale się polepsza. W poprawie wzajemnych stosunków było wiele powierzchowności i kiczu pojednania, ale została też wykonana wielka praca na rzecz zbliżenia - mówi Rafał Woś, publicysta "Polityki".
rozwiń zwiń