X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 08:00
7 listopada przypadają dwie ważne, okrągłe, rocznice: ponura, 100. rocznica wybuchu Rewolucji Październikowej. Ale przede wszystkim, radosna 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.
Audio
  • 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (Klub Trójki)
Maria Curie-Skłodowska
Maria Curie-SkłodowskaFoto: Duży Bartek/Wikimedia/domena publiczna

Maria Skłodowska-Curie jako jedna z pierwszych przełamała wiele ówczesnych stereotypów dotyczących kobiet. Jej wielkie odkrycia były efektem niezwykłego charakteru. Robiła rzeczy praktycznie zarezerwowane dla mężczyzn: jeździła rowerem, miała prawo jazdy, dla swojego męża była partnerką jako małżonka, ale także jako naukowiec. Nigdy też nie zapomniała, skąd pochodzi i swoją polskość podkreślała na każdym kroku.

– Wyprzedziła swoją epokę. Jako pierwsza kobieta w historii zdała egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii. Uzyskała licencjat z nauk fizycznych z pierwszą lokatą. Rok później licencjat z nauk matematycznych. Następnie uzyskała, wraz z mężem i Henri Becquerelem, pierwszą Nagrodę Nobla w 1903 roku, a drugą w 1911 roku, samodzielnie, w innej dziedzinie nauki. Do dziś jest jedynym naukowcem, który zdobył dwie nagrody Nobla w różnych dziedzinach – opowiada dr hab. Krystyna Leszczyńska z UMCS.

Więcej na temat Marii Skłodowskiej-Curie można usłyszeć w dołączonym nagraniu rozmowy. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr hab. Krystyna Leszczyńska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie) 
Data emisji: 7.11.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Czytaj także

Opatrunek i krew, czyli o naszej fladze narodowej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 16:54
Pomiędzy Świętem Pracy i Dniem Konstytucji 3 Maja ustanowiono Święto Flagi. Zdaniem niektórych to sztuczne święto, które wydłuża długi majowy weekend, a przecież ma upamiętniać nasze symbole narodowe. Jakie jest jego znaczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrycie na Krecie. Kiedy postawiliśmy pierwszy krok?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 01:05
- Nie można pomylić ludzkiej stopy z odciskami wilka, dzika czy małpy. W odkrytych na Krecie śladach nie widać prymitywnej budowy, a pięknie eksponowaną dwunożność o wyprostowanej postawie ciała, charakterystycznej dla człowieka - mówi dr Gerard Gierliński.
rozwiń zwiń