X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jestem narodowym alibi". Legenda i prawda o Irenie Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 10:00
Irena Sendlerowa była wielką polską bohaterką ratującą Żydów w czasie Zagłady. Jak legenda ma się do prawdy o tej wspaniałej i skomplikowanej postaci? Co jej historia mówi o postawach Polaków wobec Żydów w latach okupacji hitlerowskiej? 
Audio
  • "Jestem narodowym alibi" – legenda i prawda o Irenie Sendlerowej (Klub Trójki)
Irena Sendlerowa
Irena SendlerowaFoto: By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl [Attribution, GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Na rynku ukazała się biografia Ireny Sendlerowej, w której Anna Krystyna Bikont opisuje nie tylko wojenne losy głównej bohaterki, ale także to, jak wyglądał stosunek polskiej ludności do ratowania Żydów.

– Nie ma takiej osoby z tamtego okresu, która nie zetknęłyby się z donosicielami. Szmalcownictwo było niezwykle powszechne i nie był to margines. Bezkarność tych ludzi trwała długo, bo Polskie Państwo Podziemne zajęło się tym tematem dopiero w 1944 roku. Z książki Anny Bikont widać, jak trudno było ukrywać Żydów i pomagać im, jak duży wysiłek był potrzebny, by ukryć choć jedną osobę. Sama Irena Sendlerowa powiedziała, że "łatwiej było ukryć czołg pod dywanem niż jedno dziecko" – mówi prof. Dariusz Libionka.


Okładka książki "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont Okładka książki "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont

– Gdyby cały ten, nazwijmy to, "konflikt" odbywał się między szmalcownikami a Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata, to udałoby się uratować znacznie więcej ludzi. Problem leżał w "szarej strefie" między nimi. Niemcy nie umieli rozpoznawać Żydów. Polacy robili to niemal bezbłędnie. Większość nie została ujawniona przez szmalcowników, a przez osoby, które gdzieś w kawiarni, na ulicy, krzyknęły w obecności okupantów "Jude!" – zauważa z kolei Anna Krystyna Bikont.

Wielkość czynu Ireny Sendlerowej nie podlega dyskusji. Ona sama i jej przyjaciele z Rady Pomocy Żydom "Żegota" pomogli uratować tysiące ludzkich istnień. Zapraszamy do wysłuchania dołączonej rozmowy, w której szerzej mówimy o tej niezwykłej postaci i trudnych czasach, w których przyszło jej żyć.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Anna Krystyna Bikont (autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu"), prof. Dariusz Libionka (historyk, badacz historii Holokaustu)
Data emisji: 13.11.2017
Godzina emisji: 21.10

ml/mk

Czytaj także

Irena Sendlerowa: czyniłam ludzką powinność

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 08:15
- Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką – mówiła Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w Polskim Radiu w 2005 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i świadectwo Edyty Stein. "Była uczciwa do bólu"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 02:15
- Edyta Stein od najmłodszych lat stawiała na poszukiwania związane z prawdą. Była w tym uczciwa do bólu - mówi o. Wojciech Ciak z zakonu karmelitów.
rozwiń zwiń