X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak mówić o losie Piotra Szczęsnego?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 22:46
Samospalenie Piotra Szczęsnego w proteście przeciwko polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wielkim dramatem osobistym, ale też wydarzeniem, które wstrząsnęło Polakami.
Audio
  • Jak mówić o losie Piotra Szczęsnego? (Klub Trójki)
Grób Piotra Szczęsnego na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie
Grób Piotra Szczęsnego na cmentarzu Salwatorskim w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Piotr Skwieciński zwraca uwagę, że to znak ostrzegawczy dla wszystkich obywateli, niezależnie od strony, po której się znajdują. – Pokazuje niebezpieczeństwa związane z zaostrzaniem oraz radykalizacją postaw wywołanych przez obecny konflikt. Kiedy politycy lub dziennikarze w bardzo ostry sposób oceniają rzeczywistość, to często jest to gra. Nie oznacza to, że nie zgadzają się ze sobą, ale w ramach reguł gry wyostrzają swoje słowa, często nie zdając sobie sprawy z tego, że odsetek obywateli przyjmuje to na serio – mówi publicysta tygodnika "Sieci". – Mam nadzieję, że efektem śmierci Piotra Szczęsnego mogłoby być stonowanie tych słów, złagodzenie radykalizmu własnych ocen i wystąpień.

– Od długiego czasu mówię: "ludzie, opamiętajcie się", bo to może mieć konsekwencje – mówi dominikanin, ojciec Paweł Krupa. – Od agresji słownej do czynów jest krótka droga. 

– Samobójstwo to temat, który niechętnie jest poruszany publicznie. To ma racjonalne uzasadnienie. Wiele osób uważa, że nie należy opowiadać o samobójstwach ani sposobach ich popełniania, bo wtedy można powiększyć ich liczbę. W przypadku tej tragedii dyskusja dotyczyła jeszcze czegoś innego: było to samobójstwo polityczne czy też nie? Co to znaczy, że coś jest polityczne? – zastanawia się Karolina Wigura, dziennikarka internetowego tygodnika "Kultura Liberalna".

Jak patrzeć na tak dramatyczny gest sprzeciwu wobec polityki władz w demokratycznym państwie? Czy to samobójstwo zmieni debatę społeczną w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w "Klubie Trójki". Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: o. Paweł Krupa (dominikanin), Piotr Skwieciński ("Sieci"), Karolina Wigura ("Kultura Liberalna")
Data emisji: 14.11.2017
Godzina emisji: 21.10

ab/gs