Jak wygląda Ameryka po roku prezydentury Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 23:00
Kilka lat temu zapewne nikt nie pomyślałby, że prezydentem USA zostanie ekstrawertyczny i kontrowersyjny miliarder. Tymczasem w 2016 roku Amerykanie zaskoczyli świat i uczynili Donalda Trumpa gospodarzem Białego Domu.
Audio
  • Jak wygląda Ameryka po roku prezydentury Trumpa? (Klub Trójki)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Jak wyglądał pierwszy rok jego prezydentury i jakie są konsekwencje decyzji amerykańskiego prezydenta dla świata i samych Stanów? Czy Amerykanie popierają podejmowane przez niego decyzje? Pytamy o to w audycji "Klub Trójki".

– Konserwatywni Amerykanie i wyborcy Partii Republikańskiej są zadowoleni z prezydentury Donalda Trumpa, choć jego sztandarowe obietnice nie zostały zrealizowane. Nie ma muru na granicy z Meksykiem, Obama Care nadal obowiązuje i nie wiadomo, co będzie z obniżką podatków – mówi na naszej antenie korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.

Co można uznać za sukcesy i porażki prezydenta? – Największy sukces Trumpa to sytuacja gospodarcza. Amerykanie w większym stopniu niż Polacy głosują swoimi portfelami. Największa porażka to Biały Dom i jego otoczenie, bo prezydent okazał się fatalnym organizatorem – komentuje dziennikarz Tomasz Wróblewski.

Czy metoda polityczna Trumpa, którą można by określić hasłem "jestem nieprzewidywalny i to jest moja cnota", przynosi zamierzone efekty? Jakich zmian dokonał miliarder w różnych sferach amerykańskiego życia? W czym odcina się on od polityki swojego poprzednika, a w czym ją kontynuuje?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, której goście szukali odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pierwszego roku prezydentury Donalda Trumpa.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: dr Wojciech Kwiatkowski (pracownik Katedry Amerykanistyki UKSW), Bartosz Wiśniewski (kierownik Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Tomasz Wróblewski (dziennikarz), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie)
Data emisji: 16.11.2017
Godzina emisji: 21.10

iwo/ab