Kim był Robert Schuman?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 23:00
– Schuman widział potrzebę budowania relacji na zasadzie "serce do serca". Z uporem maniaka powtarzał, że relacje powinny stać przed instytucjami i kwestiami ekonomicznymi – tak o jednym z ojców założycieli Unii Europejskiej mówi w Trójce prof. Zbigniew Krysiak.
Audio
Robert Schuman w drodze na rozmowy z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Ernestem Bevinem i amerykańskim sekretarzem stanu Deanem Achesonem, 10 maja 1950 r.
Robert Schuman w drodze na rozmowy z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Ernestem Bevinem i amerykańskim sekretarzem stanu Deanem Achesonem, 10 maja 1950 r.Foto: PAP/Photoshot

Robert Schuman to francuski polityk, będący jedną z kluczowych postaci, które kształtowały powojenną Europę i stosunki transatlantyckie. Jest on zaliczany do grona ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO.

W audycji "Klub Trójki" pytamy, jak Schuman widział przyszłość zjednoczonej Europy i na ile jej współczesna wersja przypomina obraz z jego założeń.

– Unia Europejska jest w innym punkcie niż ten, który został zdefiniowany przez ojców założycieli, przede wszystkim przez Roberta Schumana. Wizja Schumana była bardzo wyrazista pod względem ideowym. To była wizja przezwyciężenia nacjonalizmów, które zniszczyły Europę w czasie dwóch wielkich wojen, poprzez odwołanie się do kultury chrześcijańskiej. Schuman pisał otwarcie, że pokłada nadzieję w chrześcijańskich podstawach demokracji. Twierdził, że demokracja będzie chrześcijańska albo w ogóle jej nie będzie – mówi w audycji europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski.

Czy powrót do europejskich ideałów Schumana jest jeszcze możliwy? Na to i inne pytania odpowiadają goście "Klubu Trójki".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Stanisław Gebhard (współpracował z Robertem Schumanem w międzynarodówce chadeckiej w latach 1957-1963), prof. Zbigniew Krysiak (przewodniczący Instytutu Myśli Schumana), Kazimierz Michał Ujazdowski (europoseł)
Data emisji: 22.11.2017
Godzina emisji: 21.10

iwo/mk

Czytaj także

Jak mówić o losie Piotra Szczęsnego?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 22:46
Samospalenie Piotra Szczęsnego w proteście przeciwko polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wielkim dramatem osobistym, ale też wydarzeniem, które wstrząsnęło Polakami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda Ameryka po roku prezydentury Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 23:00
Kilka lat temu zapewne nikt nie pomyślałby, że prezydentem USA zostanie ekstrawertyczny i kontrowersyjny miliarder. Tymczasem w 2016 roku Amerykanie zaskoczyli świat i uczynili Donalda Trumpa gospodarzem Białego Domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można zrozumieć wojnę?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:30
Wybitny amerykański psycholog, James Hillman, uczeń Carla Gustava Junga, miał do powiedzenia ciekawe rzeczy o wojnie. Jego ostatnia książka-testament zatytułowana jest – o zgrozo – "Miłość do wojny".
rozwiń zwiń