"Nie" i "tak" według Adama Ferencego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 10:40
"Tak" czy "nie"? Które słowo jest ważniejsze? Na to i inne pytania odpowiada w "Klubie Trójki" Adam Ferency, aktor największych polskich scen teatralnych.
Audio
  • "Nie" i "tak" według Adama Ferencego (Klub Trójki)
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

tak i nie ferency książka.jpg

Do polskich księgarń trafił zapis rozmowy z aktorem przeprowadzonej przez Maję Jaszewską. Książka nosi tytuł "Nie i tak". – Ta rozmowa płynie, jest wymianą myśli, a nie zbiorem anegdot – mówi o publikacji dziennikarz Trójki Dariusz Bugalski.

– Z Adamem rozmawiało się fascynująco, intrygująco, ciekawie i serdecznie – wspomina na naszej antenie Maja Jaszewska. – Adam jest bardzo szczodrym rozmówcą. Niektórzy ludzie zgadzają się na rozmowę, a potem trzeba ich uwodzić, kokietować, zdobywać i przekonywać, żeby mówili. Adam mówi pełnokrwistą polszczyzną, która sama w sobie jest dziełem sztuki, i mówi rzeczy niebanalne. A przede wszystkim mówi, nie gada – dodaje.

W książce "Nie i tak" próżno szukać anegdot teatralnych, plotek z prywatnego życia aktorów czy reżyserów. To rozmowa dotycząca literatury, przyjaźni, kuchni, wolności, kontaktów z bezpieką i słów zakłamujących rzeczywistość. To prawdziwa uczta intelektualna, bez blichtru i udawania. Sporo w niej gorzkich słów, sporo także przenikliwych uwag o naszej rzeczywistości, przeszłości i przyszłości. Ta książka daje do myślenia i pozwala inaczej spojrzeć na rzeczywistość, nie tylko tę teatralną czy filmową.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Adam Ferency opowiada, dlaczego aktor musi mieć w sobie pokorę himalaisty i dlaczego starość jest w teatrze niezastąpiona. Aktor zdradza też, dlaczego może mówić o sobie, że jest debiutantem, i dlaczego każdy dentysta, którego gabinet odwiedza po raz pierwszy, spada z fotela.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Adam Ferency (aktor), Maja Jaszewska (dziennikarka)
Data emisji: 27.11.2017
Godzina emisji: 21.09

mat. promocyjne/iwo/mk


Czytaj także

"Mistrz i Małgorzata" w zupełnie nowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 12:17
- Społeczeństwo się zmienia. Czytelnicy, którzy czytali pierwszy czy drugi przekład "Mistrza i Małgorzaty" 20-30 lat temu, to inni ludzie niż ci, którzy sięgną po nasz przekład teraz - mówią prof. Grzegorz Przebinda oraz Igor Przebinda, tłumacze "Mistrza i Małgorzaty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opowieść o wierze w człowieka" profesora Mariana Zembali

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 12:00
W "Klubie Trójki" wybitny kardiochirurg, profesor Marian Zembala, opowiadał o książce "Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka".
rozwiń zwiń