Józef Piłsudski i jego droga do walki o wolność Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 10:00
"Dlaczego walczę" – taki tekst napisał w 1908 roku w czasie przygotowań do akcji pod Bezdanami, napadu na pociąg przewożący pieniądze z Królestwa Polskiego do Rosji.
Audio
  • Józef Piłsudski i jego droga do walki o wolność Polski (Klub Trójki)
Marszałek Józef Piłsudski dokonuje przeglądu oddziałów
Marszałek Józef Piłsudski dokonuje przeglądu oddziałówFoto: Adam Dulęba/Wikimedia Commons/lic. CC

Józef Piłsudski opatrzył go dedykacją: Do Felka (przyjaciela Feliksa Perla, redaktora pisma "Robotnik") lub tego, co mój nekrolog pisać będzie. Znalazły się tam słynne słowa: "Walczę i umrę jedynie dlatego, że w wychodku, jakim jest nasze życie, żyć nie mogę, to ubliża – słyszysz! – ubliża mi, jako człowiekowi z godnością nie niewolniczą".

– Form wielkości Józefa Piłsudskiego było mnóstwo. Charakter, intelekt, charyzma i wiele innych. Sam marszałek mówił, że to "imponderabilia", czyli czynniki niematerialne, niemierzalne, a które w ostatecznym rachunku decydują o powodzeniu bądź niepowodzeniu dzieła. Piłsudski od dziecka przywiązywał wielką wagę do posiadania owych cech – mówi prof. Grzegorz Nowik, historyk.

Książka "Sztuka przywództwa. Piłsudski" dr. Piotra Gajdzińskiego/mat. prasowe Książka "Sztuka przywództwa. Piłsudski" dr. Piotra Gajdzińskiego (mat. prasowe)

Współcześnie można analizować postać Józefa Piłsudskiego nowoczesnymi metodami i z obecną wiedzą. – Miał wiele darów, jak dar przywództwa czy przemawiania. Ludzie byli bezwzględnie pewni, że to, co Piłsudski mówi, w to też wierzy – analizuje historyk dr Marek Tarczyński. – Dziś nazwalibyśmy to leadership – dodaje autor książki "Sztuka przywództwa. Piłsudski", Piotr Gajdziński.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której Dariusz Bugalski i jego goście rozmawiali szerzej na temat postaci marszałka Piłsudskiego w 150. rocznicę jego urodzin.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: prof. Grzegorz Nowik (historyk), prof. Janusz Cisek (historyk), dr Marek Tarczyński (historyk), Piotr Gajdziński (dziennikarz i pisarz historyczny)
Data emisji: 5.12.2017
Godzina emisji: 21.08

ml/mk

Zobacz także

Czytaj także

"Podwójne espresso" z wizytą w dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:09
Z okazji Święta Niepodległości, dzisiejszego poranka słuchacze Jedynki mogli poczuć się tak, jakby byli na spacerze w Milusinie, czyli w dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku. Monika Tarka i Robert Kilen wybrali się na zwiedzanie tego uroczego miejsca z opiekunem Milusina panem Jerzym Pawłowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 08:00
7 listopada przypadają dwie ważne, okrągłe, rocznice: ponura, 100. rocznica wybuchu Rewolucji Październikowej. Ale przede wszystkim, radosna 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska kultura po odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 17:00
Euforia, jaka zapanowała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 99 lat temu, stała się bodźcem twórczym dla wszystkich dziedzin. Nie było takiego pola, które nie przeżywałoby rozkwitu: od architektury po kabaret, od muzyki po kino, od projektowania po malarstwo. 
rozwiń zwiń