X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie profesora Walerego Pisarka

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 16:00
Prof. Walery Pisarek był najwybitniejszym polskim językoznawcą przełomu wieków. Nie tylko ze względu na dorobek naukowy, słowa wypowiedziane i napisane, ale czyny, jakich dokonał.
Audio
  • Wspomnienie profesora Walerego Pisarka (Klub Trójki)
Językoznawca, prof. zw. dr hab. Walery Pisarek
Językoznawca, prof. zw. dr hab. Walery Pisarek Foto: PAP/Michał Walczak

Jak mawiał prof. Pisarek: "język polski jest w nas i my jesteśmy językiem polskim". To dzięki niemu powstała Rada Języka Polskiego, której przez lata przewodził. To w dużej mierze dzięki jego determinacji udało się przygotować ustawę o języku polskim. To z jego inspiracji Krystyna Bochenek zorganizowała najpopularniejszą masową zabawę językową – Ogólnopolskie Dyktando. Odszedł jak aktor na scenie, tuż przed laudacją, którą miał wygłosić na cześć tegorocznego "Ambasadora Polszczyzny", pisarza Jacka Bocheńskiego.

barańczak pap 1200.jpg
Barańczaka powrót w wielkim stylu

– Profesor zmarł na posterunku, zawsze o tym marzył. Powiedział mi, że nie chce umierać w łóżku, w szpitalu. Chciał odejść, chodząc i żyjąc w pełni – wspomina ks. prof. Wiesław Przyczyna. – Gdy poznałem profesora Pisarka, byłem jeszcze studentem. Przyjechał do Krakowa, już jako doktor, i prowadził wykład o badaniach semantycznych Osgooda. Ten szczupły człowiek z wąsem zrobił na mnie wtedy wielkie wrażenie. Później, gdy prowadziłem swoje własne badania, zacząłem z nim korespondować – opowiada prof. Jerzy Bralczyk.

Profesor Walery Pisarek był nie tylko ważnym i wpływowym naukowcem, ale również blisko związanym z innymi człowiekiem. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy, w któryej dwóch jego wybitnych współpracowników dzieliło się z Piotrem Legutko wspomnieniami związanymi ze zmarłym niedawno językoznawcą.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego), ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna (profesor nauk teologicznych, członek Rady Języka Polskiego)
Data emisji: 14.12.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/gs

Czytaj także

Smog – wyzwanie ekologiczne i językowe

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 21:00
Jeden ze słuchaczy – w kontekście najnowszych informacji o smogu – pyta, czy można "palić śmieciami" czy raczej "palić śmieci"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zeszyt, który ratuje język od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 12:00
Dobrze jest mieć Muzę, nawet jeśli to Muz.
rozwiń zwiń