X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dariusz Bugalski – poeta i korespondent "Małego Przeglądu"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 12:48
– Napisałem wiersze i wiedziałem, że powstały one w duchu Korczakowskim. Czułem, że one są ku życiu – mówi w Trójce Dariusz Bugalski, dziennikarz i… poeta anteny.
Audio
  • Dariusz Bugalski – poeta i korespondent "Małego Przeglądu" (Klub Trójki)
Dariusz Bugalski
Dariusz BugalskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Kilka tygodni temu ukazał się nowy tom literacki dziennikarza Trójki Dariusza Bugalskiego pt. "Korespondent «Małego Przeglądu»". Tytuł zbioru nawiązuje do dodatku do czasopisma "Nasz Przegląd", który ukazywał się w Polsce przed II wojną światową przez 13 lat. "Mały Przegląd" powstał z inicjatywy Janusza Korczaka, a jego redaktorami były głównie dzieci. Ostatni numer periodyku ukazał się 1 września 1939 roku.

Po kilkudziesięciu latach praca Korczaka i twórczość najmłodszych przedwojennych autorów stały się inspiracją dla Dariusza Bugalskiego, który teksty publikowane w "Małym Przeglądzie" opisuje słowami: "Często czytałem je ze łzami w oczach i z ogromnym wzruszeniem. Tam odrzucało się fasadę, mówiło się po prostu i wprost".

W audycji "Klub Trójki" poeta anteny – jak nazywa Dariusza Bugalskiego Katarzyna Borowiecka – opowiada o utworach, które zawarł w tomie "Korespondent «Małego Przeglądu»" i których współautorstwo przypisuje… samemu Korczakowi. – Te wiersze napisałem trochę ja, a trochę nie ja. Miałem poczucie, że one piszą się same. Jeśli chodzi o niektóre z nich, to nie ma poczucia bycia ich autorem – stwierdził poeta.

W jaki sposób Dariusz Bugalski został korespondentem "Małego Przeglądu"? Dlaczego można powiedzieć, że tom jego wierszy jest "napisany błękitem"? Na spełnienie jakiego marzenia dziennikarz Trójki czuje się… za młody?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której można odnaleźć nie tylko odpowiedzi na te pytania, lecz także usłyszeć wiersze Dariusza Bugalskiego.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Dariusz Bugalski
Data emisji: 26.12.2017
Godzina emisji: 21.08

iwo/mk

Czytaj także

70 lat "Twórczości". Literacka legenda trwa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 03:31
W tym miesięczniku publikowali najlepsi polscy poeci i pisarze. Szymborska, Miłosz, Herbert, Różewicz, Wojaczek, Barańczak, Stachura. "Twórczość" obchodzi w tym roku 70. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barańczaka powrót w wielkim stylu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 22:00
Nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się antologia wierszy anglojęzycznych poetów w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. O translatorskich wyborach polskiego mistrza słowa rozmawiamy w audycji "Klub Trójki".
rozwiń zwiń