Czy polscy instrumentaliści znów będą grać na skrzypcach od Stradivariusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 10:08
Od końca II wojny światowej Polska i polscy muzycy pozbawieni są najwyższej klasy instrumentów muzycznych. Czy istnieje szansa, aby to zmienić? 
Audio
  • Czy polscy instrumentaliści znów będą grać na skrzypcach od Stradivariusa? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: josémaría via Foter.com / CC BY-NC

Najcenniejsze z nich zostały wywiezione do Niemiec oraz do ZSRR, m.in. te, które należały do łódzkiej kolekcji Grohmana. Dzisiaj brak instrumentów Stradivariusa, Amatiego, Francesco Ruggieriego czy Guarnerich ma bezpośredni wpływ na kariery polskich muzyków – instrumenty muzyczne z najwyższej półki są przepustką do najbardziej prestiżowych sal koncertowych. W związku z tym pojawił się pomysł, by nabyć dla naszego kraju nową kolekcję, a przede wszystkim Stradivariusa.

– Instrumenty włoskich mistrzów lutnictwa, to jest jak Leonardo da Vinci czy Monet, czyli najwybitniejsi malarze. To są niepowtarzalne i unikatowe dzieła sztuki. Nie ma nic wyżej – podkreśla Wojciech Dudkiewicz, znawca instrumentów muzycznych.

Janusz Wawrowski miał zaszczyt wielokrotnie grać na Stradivariusie. Jego ocena na temat jakości instrumentu nie pozostawia żadnych wątpliwości – Rzeczywiście nie jest to jakiś mit. Te skrzypce niesamowicie brzmią. Porównałbym je do jakiejś doskonałej substancji, w której można rzeźbić. 

O tym, dlaczego nikt nie jest w stanie stworzyć równie znakomitych skrzypiec jak Stradivarius i w jaki sposób polscy muzycy mogą zacząć grać na najlepszych instrumentach, dowiedzieć się można w dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny 
Goście: Janusz Wawrowski (skrzypek), Wojciech Dudkiewicz (znawca instrumentów muzycznych)
Data emisji: 3.01.2018
Godzina emisji: 21.07

kw

Czytaj także

Jaki będzie człowiek przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 09:21
Jak zmienimy się w sensie cielesnym, fizycznym? Co te zmiany pociągną za sobą w dalszej perspektywie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z noworocznym przygnębieniem?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:30
Nadejście Nowego Roku nie u wszystkich wiąże się z tworzeniem listy postanowień i uporczywym dążeniu do ich realizacji. Przygnębienie związane z upływającym czasem potrafi dopaść wiele osób. Jak sobie z tym radzić? 
rozwiń zwiń