Co stało się z dziełami sztuki skradzionymi podczas II wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 09:57
Przed 1939 rokiem w narodowych muzeach wisiały obrazy wybitnych artystów, takich jak: Rafael Santi, Leonardo da Vinci czy Pieter Bruegel. Podczas wojny zaginęło około pół miliona dzieł sztuki, nie tylko malarskiej. Dlaczego tak niewiele o nich wiemy?
Audio
  • Co stało się z dziełami sztuki zagrabionymi w czasie II wojny światowej? (Klub Trójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Alex Segre/Shutterstock

Już na samym początku II wojny światowej Niemcy zagrabili z polskich zbiorów najsłynniejsze dzieła wybitnych artystów. Dziś prawdopodobnie większość z nich znajduje się w rękach prywatnych. Oprócz znanych obrazów, zaginęły instrumenty, meble i inne antyki o znaczeniu nie tylko historycznym.

– Nigdy w dziejach cywilizacji nie było takiej sytuacji, że grabież została zaplanowana metodycznie. Niemcy zrobili to w sposób wyrafinowany. W 1933 roku powstała Izba Kultury Rzeszy, która przygotowała całe instrumentarium pod przyszłą grabież – podkreśla Magdalena Ogórek.

Warto zaznaczyć, że zaginęły nie tylko obrazy wybitnych artystów. Mariusz Klarecki wymienia pozostałe łupy Niemców. – Trzeba również pamiętać o rzemiośle artystycznym. O meblach, zegarach, porcelanie, szkłach. Te rzeczy były przejmowane przez rodziny niemieckie. W żaden sposób nie jesteśmy w stanie odzyskać tych przedmiotów – przekonuje gość Trójki. 

Jak szczegółowo wyglądała grabież Niemców podczas II wojny światowej i co jeszcze zniknęło z polskiej kolekcji dzieł sztuki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko 
Goście: dr Magdalena Ogórek (historyk sztuki), dr Mariusz Klarecki (historyk sztuki)
Data emisji: 4.01.2018
Godzina emisji: 21.07

kw/mk