X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzyk morskich ptaków cichnie, bo jest ich coraz mniej...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 22:30
Książka Adama Nicolsona "Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców" zawiera opowieści na temat spotkań z fulmarami, albatrosami, maskonurami, burzykami, głuptakami, alkami, mewami, kormoranami.
Audio
  • Krzyk morskich ptaków cichnie, bo jest ich coraz mniej... (Klub Trójki)
Głuptaki
GłuptakiFoto: Leonard Hugo/Shutterstock

Krzyk-morskich-ptakow-Ginacy-swiat-podniebnych-wedrowcow-14178-1.jpg
Okładka książki "Krzyk morskich ptaków"

Jest tu także fascynująca historia ornitologii i opisy tego, jaką wiedzę przynoszą jej najnowsze badania i odkrycia wspomagane najnowocześniejszą technologią satelitarną. Są tu też straszne dzieje tego, jak ptaki traktowaliśmy.

Przede wszystkim jednak ta książka otwiera oczy na ptasi Umwelt, a właściwie ich umwelty (przepraszam za tę nieporadną liczbę mnogą, ale nie ma jednego: ptaki, zwierzęta są indywidualnościami, charakterami).

Umwelt? To termin, który wprowadził Jakob von Uexküll sto lat temu. Oznacza "otaczający świat", w którym żyje każdy gatunek, a nawet każdy osobnik. "Każdy żyje w swoim własnym, zmysłowym kosmosie, a my jesteśmy na te światy ślepi. Tych znaczących światów nie da się rozumieć w kategoriach innych niż jego własne".

Nicolson od dzieciństwa, gdy atlantyckie ptaki pokochał, próbuje te światy poznać i opisać. Robi to w sposób niezwykły, odnajduje poetyckie języki Homera, Miltona, Coleridge'a, Baudelaire'a, Melville'a. Szuka także własnego języka, pisząc o tym "najgłębszym, najintensywniejszym rodzaju bezkompromisowej rzeczywistości świata, który zazwyczaj pozostaje przed nami ukryty". "To on – pisze Nicolson – stał się dla mnie wzorcem, probierzem tego, czym świat może być".

"Krzyk morskich ptaków" cichnie, bo jest ich coraz mniej. Ale dopóki są tacy ludzie jak Nicolson i takie książki jak ta, którą stworzył…

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Piotr Kamont (ornitolog ze Stowarzyszenia "Ptaki Polskie"), Marcin Siuchno (ornitolog, przyrodnik)
Data emisji: 15.01.2018
Godzina emisji: 21.11

db/kw/mk

Czytaj także

Co stało się z dziełami sztuki skradzionymi podczas II wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 09:57
Przed 1939 rokiem w narodowych muzeach wisiały obrazy wybitnych artystów, takich jak: Rafael Santi, Leonardo da Vinci czy Pieter Bruegel. Podczas wojny zaginęło około pół miliona dzieł sztuki, nie tylko malarskiej. Dlaczego tak niewiele o nich wiemy?
rozwiń zwiń