Czym się kierować, podejmując decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 10:36
– Czujemy się coraz bardziej zagrożeni. Zmiany na świecie są tak szybkie i nieprzewidywalne, że nie wiemy, jak odbiją się na naszym życiu – mówi o rosnącym postępie technologicznym dr Anna Syrek–Kosowska.
Audio
  • Czym się kierować, podejmując decyzje? (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

VUCA to anagram (lepiej brzmi po angielsku): Volatility (zmienność) – Uncertainty (niepewność) – Complexity (złożoność) – Ambiguity (wieloznaczność). Te słowa charakteryzują nasz dzisiejszy świat. Pływają po nim czarne łabędzie (Nassim Nicholas Taleb nazwał tak swoją teorię). "Czarny łabędź" to nieoczekiwane zdarzenie o poważnych konsekwencjach.

– My, jako ludzie, różnimy się percepcją złożoności świata. Ta różnica w dużym stopniu determinuje to, jak widzimy pewne tematy, w jakim kontekście rozważamy zmiany, z którymi się stykamy – zaznacza psycholog Anna Syrek–Kosowska. 

Zmiany w naszym życiu mogą odbijać się na naszej psychice na wiele różnych sposobów. Jak sobie radzić z problemami i czy każdy człowiek potrafi w ten sam sposób podejść do danego problemu? Czym się kierować, podejmując decyzje? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Anna Syrek–Kosowska (psycholog biznesu)
Data emisji: 16.01.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Czy fala migrantów zmierzających do Europy się zmniejsza?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 15:40
Liczba migrantów, którzy w 2017 roku dotarli do wybrzeży europejskich zmalała w porówaniu z 2016 rokiem o połowę – z 335 tys. do 150 tys. Najbardziej spadek widoczny jest w przypadku Włoch – po raz pierwszy od 2013 roku liczba migrantów nie osiągnęła 200 tys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzyk morskich ptaków cichnie, bo jest ich coraz mniej...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 22:30
Książka Adama Nicolsona "Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców" zawiera opowieści na temat spotkań z fulmarami, albatrosami, maskonurami, burzykami, głuptakami, alkami, mewami, kormoranami.
rozwiń zwiń