Jak się wzbogacić na sztuce?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 10:00
Kilka tygodni temu pewien dekarz poczuł malarski talent. Dopingował go kolega rzeźnik, który przekwalifikował się na marszanda. Umowa zawarta między nimi opiewała na sumę ponad 2 miliardów – za wykonanie 20 niedużych obrazków.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Alexander Davidyuk/Shuttertock.com

Liczyli na zwrot podatku VAT wysokości 160 milionów. Niestety, oszustwo zostało udaremnione przez pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Jednak nie wszystkie przekręty związane z obrotem dzieł sztuki są wykrywane, a nawet jeśli tak się dzieje, oszuści wciąż pozostają na wolności, a co więcej, cieszą się wysoką renomą.

Tak było w przypadku nagłaśnianego w oficjalnych mediach biznesu zwanego Abbey House, którego galeryjno-aukcyjna działalność zaczęła się pod koniec w 2011 roku i po kilku latach – rozpłynęła w powietrzu. Kto zyskał, kto stracił prze AH, kogo i w jaki sposób firma zastraszała?

Najświeższa afera z wielomilionowymi transakcjami prowadzi do szwedzkiego Malmö, Białegostoku, Gdańska i Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Pewna przedsiębiorcza Polka rozkręciła biznes "artystyczny", sprzedając ludziom zupełnie nieznającym się na sztuce współczesne dzieła nieznanych artystów, ale wycenione na wielkie sumy. Podobnie jak Abbey House, ona też gwarantowała zwrot wielokrotnie pomnożonych kwot w krótkim czasie.

O takich przypadkach i o tym, jak wzbogacić się na sztuce, rozmawiali goście Trójki. Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Maja Narbutt (tygodnik "Sieci"), Katarzyna Włodarska (portal Artinfo.pl)
Data emisji: 14.02.2018
Godzina emisji: 21.11

ml/mk

Czytaj także

Ma dobre i złe strony

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 16:00
Co? Oczywiście alkohol. W aurze zbliżających się świąt, Sylwestra i karnawału – historyczno-artystyczne spojrzenie na cudowny trunek produkowany z winorośli. Bo to płyn o prawdziwie czarodziejskich własnościach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizualna polityka - coraz jej więcej w galeriach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 09:48
Artyści coraz częściej tworzą projekty, które mają więcej wspólnego z naukami społecznymi lub dziennikarstwem niż z tradycyjnie pojmowaną sztuką. Chodzi o dokumenty, wywiady, agitowanie za lub przeciwko jakiejś sprawie z życia wziętej. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń