Polsko-izraelski spór o historię

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 02:00
Konflikt pamięci na linii Jerozolima – Warszawa pokazał ogromny rozdźwięk w postrzeganiu wojennych wydarzeń przez społeczeństwa Polski i Izraela. Skąd biorą się aż takie różnice? 
Audio
  • Jakie były i będą relacje pomiędzy Polską a Izraelem? (Klub Trójki)
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Obóz koncentracyjny Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock/CL-Medien

shutterstock_314277485 oswiecim brama 1200.jpg
Czy ustawę o IPN należy poprawić?

Goście Piotra Semki analizowali historię i przypominali, jak wyglądały polsko-żydowskie relacje na przestrzeni dziesięcioleci. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że stosunki Polski z Izraelem uległy pogorszeniu. Gdzie popełniono błędy i jakie emocje je spowodowały? Jaki rodzaj dialogu pomoże zasypać różnice w opiniach? 

– Nagle tą ustawą wszystko zostało postawione na ostrzu noża. My powiedzieliśmy nie: Polacy nie są współodpowiedzialni za Holocaust. Z drugiej strony Izrael musiał skonfrontować tę tezę. To znaczy, że wszystkie ich opowieści o antysemityzmie w Polsce i Żydach prześladowanych przez Polaków, nagle muszą prysnąć i nie można im o tym mówić. Problem przed jakim stajemy, to jest niezrozumienie obu stron – mówi o problemie Tomasz Wróblewski, publicysta.

– Wydaje mi się, że bardzo ważne jest, aby odtworzyć cały proces. Zrozumieć z czym weszliśmy w drugą wojnę światową, dlaczego społeczeństwo różnie się zachowywało w wielu wymiarach. Musimy zgłębić się w tym, jak społeczeństwo zostało zniszczone przez te dwa systemy totalitarne, które spowodowały zachowania wstydliwe na przestrzeni lat. Gdybyśmy to potrafili zrozumieć, te napięcia międzynarodowe nie wyglądałyby w ten sposób – zauważa Zbigniew Gluza, dziennikarz i działacz opozycji w czasach PRL.

Jak wyglądały relacje polsko-izraelskie na przestrzeni dziesięcioleci i co zrobić, aby je poprawić? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Zbigniew Gluza, Piotr GursztynTomasz Wróblewski
Data emisji: 1.02.2018
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Wiele dróg Ukrainy do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 12:00
Świętując polską setną rocznicę odzyskania niepodległości warto przypominać, jak podobne tendencje występowały w krajach naszych sąsiadów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budka Suflera w Trójce. "Na naszych płytach była twórczość, a nie zbieranina piosenek"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:00
"Klub Trójki", wyemitowany 31 stycznia 2018 roku, był zwieńczeniem wieczoru z Budką Suflera. Wcześniej zaprezentowaliśmy film dokumentalny Bolesława Pawicy "Budka Suflera at the Village Studio", w którego powstanie zaangażowany był Piotr Metz, prowadzący pierwszą część wieczoru.
rozwiń zwiń