Nieznana historia "dzieci z Pahiatua"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 07:00
W 1944 roku do Nowej Zelandii przybyła grupa 733 polskich dzieci, ofiar sowieckich wysiedleń. Po tułaczce z żołnierzami armii Andersa, dzięki pomocy rządu nowozelandzkiego, młodzi Polacy, głównie sieroty, znaleźli bezpieczne schronienie w obozie w Pahiatua, nazywanym "Małą Polską". 
Audio
  • W jaki sposób polskie dzieci znalazły się w czasie wojny na terenach Nowej Zelandii? (Klub Trójki)
Dzieci z Pahiatua
Dzieci z PahiatuaFoto: Polish Childrens Reunion Committee

Dzieci, które po 1940 roku znajdowały się na terenach Związku Radzieckiego, zostały na początku przesiedlone do Isfahanu - miasta, które znajduje się na terenach dzisiejszego Iranu. Co sprawiło, że znalazły się w bezpiecznej Nowej Zelandii? 


auschwitz 1200 shutt.jpg
Polsko-izraelski spór o historię

– Ten transport był zainicjowany dzięki współpracy hrabiny Marii Wodzickiej, która była żoną konsula Rzeczypospolitej w Nowej Zelandii, oraz premiera tego dalekiego kraju i jego żonie Janet Fraser – tłumaczy Barbara Majchrowicz z Muzeum Emigracji w Gdyni.


Dzieci z Pahiatua, fot. Polish Childrens Reunion Committee Dzieci z Pahiatua, fot. Polish Childrens Reunion Committee

Dr Rafał Raczyński przedstawia trzy powody, dla których Polacy znaleźli się na terenach Nowej Zelandii. – Po pierwsze był to szczęśliwy zbieg okoliczności, po drugie było duże zaangażowanie polskich przedstawicieli w Wellington i po trzecie, przychylność rządu Nowej Zelandii, a w szczególności wstawiennictwa premiera Petera Frasera – podkreśla. Dlaczego najważniejsza osoba w państwie zdecydowała się na ten ruch? – Myślę, że premierem Nowej Zelandii kierowało serce, ale też duży sentyment do Polaków. Warto pamiętać, że duża część żołnierzy nowozelandzkich okazywała bardzo dużo serca polskim uchodźcom, a zwłaszcza dzieciom – twierdzi dr Rafał Raczyński. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której szerzej została przedstawiona historia "dzieci z Pahiatua"

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Goście: dr Rafał Raczyński (Muzeum Emigracji w Gdyni), Barbara Majchrowicz (Muzeum Emigracji w Gdyni).
Data emisji: 6.02.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/ml

Czytaj także

Wiele dróg Ukrainy do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 12:00
Świętując polską setną rocznicę odzyskania niepodległości warto przypominać, jak podobne tendencje występowały w krajach naszych sąsiadów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia i kara Małgorzaty Rozumeckiej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 08:00
Małgorzata Rozumecka odbywa wyrok dożywotniego więzienia za zlecenie morderstwa dwóch dilerów sieci telefonii komórkowej. Ostatnio ukazała się książka "Dożywocie. Zbrodnia i kara Małgorzaty Rozumeckiej", która jest wywiadem ze skazaną. 
rozwiń zwiń