Borderline, czyli wyzwanie dla współczesnej psychiatrii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Borderline, czyli wyzwanie dla współczesnej psychiatrii
Zdj. ilustracyjneFoto: FGC/Shutterstock.com

Tym razem w "Klubie Trójki" rozmawialiśmuy o borderline, czyli pogranicznym zaburzeniu osobowości. 

Posłuchaj

Czy Polacy mają problem z chorobą borderline? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki Jerolda Kreismana i Hala Strausa "Nienawidzę cię! Nie odchodź!" Okładka książki Jerolda Kreismana i Hala Strausa "Nienawidzę cię! Nie odchodź!"

Jest ono w psychiatrii czymś w rodzaju "wirusa w medycynie ogólnej: nieprecyzyjnym terminem na określenie mglistej, lecz groźnej choroby, którą ciężko jest leczyć i trudno zdefiniować, lekarz zaś nie jest w stanie adekwatnie wyjaśnić pacjentowi, na czym ona polega".

Tak piszą o borderline Jerold J. Kreisman i Hal Strauss – autorzy jednej z pierwszych książek o tym zaburzeniu, której nowe wydanie pojawiło się właśnie u nas. Według amerykańskich statystyk, na borderline cierpi 18 milionów Amerykanów. Ilu Polaków? Nie wiemy. W każdym razie to jedno z najczęściej występujących zaburzeń osobowości.

To zjawisko jest stosunkowo nieznane. Zaburzenia lękowe? Depresja? Mniej więcej potrafimy zweryfikować objawy tych chorób. A borderline? Pomyślmy o Marilyn Monroe, księżnej Dianie, bohaterze "Taksówkarza" Travisie Bickle, o Carmen… "Nienawidzę cię! Nie odchodź!" – to wymowny tytuł książki Kreismana i Straussa.

– Z punktu widzenia terapeutycznego, zrozumienie tych pacjentów jest bardzo trudne. Ich stany charakteryzują się wysokim napięciem. Poczucie pustki czy unicestwienia. Jest im bardzo trudno i z nimi również – tłumaczy Agnieszka Brejwo. 

Jak zweryfikować, czy dana osoba cierpi na borderline? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Agnieszka Brejwo (psychoterapeutka), prof. Andrzej Kokoszka (psychiatra)
Data emisji: 12.02.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Polecane