X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie będą wojny przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 11:00
Jak współcześnie zmieniają się sposoby prowadzenia walki? Jak mogą wyglądać najbliższe konflikty zbrojne i jakie rodzaje broni, dzisiaj jeszcze niebędące w użyciu, są testowane przez największe armie świata?
Audio
  • Przyszłość prowadzenia działań wojennych (Klub Trójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock.com

Bezzałogowe platformy bojowe, broń wiązkowa i mikrofalowa, działa elektromagnetyczne, operacje sieciocentryczne, bionika, globalna broń geofizyczna – to nie są pojęcia futurologiczne. Powyższe terminy to realne, działające lub właśnie opracowywane środki bojowe i metody walki. Przyszłość konfliktów zbrojnych coraz bardziej przypomina to, co znaliśmy do tej pory z kina i literatury science-fiction. Nowe rodzaje broni wyznaczają nowe, nieznane dotychczas, sposoby prowadzenia działań wojennych, które nie przypominają niczego, z czym ludzkość miała do czynienia.


kosmonauta 1200.jpg
Wszechświat na wyciągnięcie ręki. Czy aby na pewno?

– Trzeba powiedzieć, że współczesne armie działają na zasadzie ziaren piasku porozrzucanych w różnych rejonach operacyjnych, które - złączone jednym celem - realizują okreslone zamiary dowódcy operacyjnego. Ten wymiar działania fizycznego przekłada się na rozwiązania techniczne. Dziś mamy takie pojęcie jak "elektroniczny kurz", czyli malutkie cząsteczki inteligentnych elementów rozpoznania, które są w stanie zbierać różnego rodzaju informacje i połączone w sieć budują obraz przyszłego albo obecnego pola walki – mówi płk prof. Marek Wrzosek z ASW.

– Żyjemy w epoce informacyjnej i zmiany, które obecnie dzieją się wokół nas, są bardzo dynamiczne. My jako siły zbrojne nie powstrzymamy tego rozwoju i musimy się dostosować do ciągle zmieniającego się środowiska. Każda nowa generacja sprzętu komputerowego niesie ze sobą nowe narzędzia, które możemy traktować jak narzędzia walki – dodaje płk dr Juliusz Tym z ASW.

W jaki sposób skomercjalizowano współczesne konflikty zbrojne? Czym jest wojna hybrydowa? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: płk prof. dr hab. Marek Wrzosek (autor książki "Wojny przyszłości", wykładowca Wydziału Wojskowego Akademii Sztuki Wojennej), płk dr hab. Juliusz Tym (dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej Wydziału Wojskowego Akademii Sztuki Wojennej)
Data emisji: 21.02.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Czytaj także

Rosyjska gra na wschodniej flance NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 22:00
Władimir Putin od lat modernizuje armię. Po letargu lat 90. wojsko rosyjskie konsekwentnie ulepsza swój sprzęt, struktury i strategie. Jak to wpływa na bezpieczeństwo państw NATO, a zwłaszcza Polski?
rozwiń zwiń