Trudny dyskurs polsko-żydowski

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 23:00
Spór dotyczący nowelizacji ustawy o IPN wywołał na nowo pytania dotyczące dialogu polsko-żydowskiego.
Audio
  • Czy polsko-żydowskie relacje mają szansę się poprawić? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexandra_Strekoza

shutterstock_314277485 oswiecim brama 1200.jpg
Polsko-izraelski spór o historię

Na całym świecie pojawiają się opinie na temat krzyzsu w stosunkach polsko-izraelskich. Głównie w Stanach Zjednoczonych społeczność żydowska ocenia niedawne wydarzenia związane m.in. nowelizacją ustawy o IPN. Czego nowego dowiedzieliśmy się o traumach obu narodów? Jak wybrnąć z konfliktu pamięci obu narodów? Jak minimalizować szkody wynikłe z wybuchu emocji i wzajemnych urazów?

Ostatnio pojawiła się także informacja, że Centrum Szymona Wiesenthala, czyli żydowska agencja służąca ochronie praw człowieka i zachowania pamięci o Holokauście, rozważa zalecanie Żydom ograniczenia przyjazdów do Polski. Co to oznacza?

– Mamy duży problem, który z dnia na dzień staje się coraz poważniejszy. Nie wiemy, kiedy zobaczymy koniec tego kryzysu. Pojawiają się różne głosy napływające z całego świata. Nam bardzo zależy na tym, aby żydowska społeczność nadal była pozytywnie skoncentrowana na Polsce, aby tutaj przyjeżdżali Żydzi nie tylko z Izraela, ale ze Stanów Zjednoczonych i innych miejsc na świecie. Nie można zapomnieć o Polsce i o nas. Za dużo pracy włożyliśmy w to, aby w ostatnich 30 latach to życie odbudować – mówi Anna Chipczyńska, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Warszawie. 

Jak mogą wyglądać relacje polsko-żydowskie w najbliższej przyszłości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Anna Chipczyńska (przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Warszawie)
Data emisji: 22.02.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Czy fala migrantów zmierzających do Europy się zmniejsza?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 15:40
Liczba migrantów, którzy w 2017 roku dotarli do wybrzeży europejskich zmalała w porówaniu z 2016 rokiem o połowę – z 335 tys. do 150 tys. Najbardziej spadek widoczny jest w przypadku Włoch – po raz pierwszy od 2013 roku liczba migrantów nie osiągnęła 200 tys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy nie lubią swojego kraju i innych Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:37
- Uderzyła mnie trwałość tego negatywnego autostereotypu, który przetrwał wszystkie wojny, katastrofy, zmiany ustrojów, wymiany elit - powiedział w radiowej Trójce autor książki "No dno po prostu jest Polska" Adam Leszczyński.
rozwiń zwiń