Historia już nie milczy o Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 22:00
1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu dowódcach tajnego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Audio
  • Przeszłość Żołnierzy Wyklętych (Klub Trójki)
Żołnierze V Wileńskie Brygady AK
Żołnierze V Wileńskie Brygady AKFoto: By unknown-anonymous (Institute of National Remembrance Archive) [Public domain], via Wikimedia Commons
Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Dokładnie 60 lat później, po raz pierwszy oficjalnie obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ustanowienia tego święta była aktem dziejowej sprawiedliwości wobec bohaterów antykomunistycznego podziemia  nie tylko ściganych, więzionych, torturowanych i zabijanych. Nazwano ich "wyklętymi", bo władza ludowa także po śmierci chciała odebrać im godność, zatrzeć o nich pamięć, zepchnąć w niebyt.

– Wydaje mi się, że dowódcy organizacji niepodległościowej nie do końca wiedzieli, co z tą konspiracją uczynić. Patrzmy też na wymiar pewnej tradycji niepodległościowej. Dla wielu ludzi kontynuacja oporu jest wznowieniem wyborów dokonywanych na początku wojny – tłumaczy dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. 

Jak wyglądała historia Żołnierzy Wyklętych? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: dr Tomasz Łabuszewski (Instytut Pamięci Narodowej), red. Maciej Rosalak ("Historia Do Rzeczy")
Data emisji: 1.03.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/mk

Czytaj także

Jak wyglądałby świat bez organizacji pozarządowych?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 23:00
Amerykański Instytut Filmowy ogłosił dwa lata temu listę 100 Najbardziej Inspirujących Filmów Wszech Czasów. Pierwsze miejsce: "To wspaniałe życie", film z 1946 roku w reżyserii Franka Capry. Co ma wspólnego ma ta produkcja z organizacjami pozarządowymi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie będą wojny przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 11:00
Jak współcześnie zmieniają się sposoby prowadzenia walki? Jak mogą wyglądać najbliższe konflikty zbrojne i jakie rodzaje broni, dzisiaj jeszcze niebędące w użyciu, są testowane przez największe armie świata?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny dyskurs polsko-żydowski

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 23:00
Spór dotyczący nowelizacji ustawy o IPN wywołał na nowo pytania dotyczące dialogu polsko-żydowskiego.
rozwiń zwiń