Historia już nie milczy o Wyklętych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia już nie milczy o Wyklętych
Żołnierze V Wileńskie Brygady AKFoto: By unknown-anonymous (Institute of National Remembrance Archive) [Public domain], via Wikimedia Commons

1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu dowódcach tajnego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Posłuchaj

Przeszłość Żołnierzy Wyklętych (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Dokładnie 60 lat później, po raz pierwszy oficjalnie obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ustanowienia tego święta była aktem dziejowej sprawiedliwości wobec bohaterów antykomunistycznego podziemia  nie tylko ściganych, więzionych, torturowanych i zabijanych. Nazwano ich "wyklętymi", bo władza ludowa także po śmierci chciała odebrać im godność, zatrzeć o nich pamięć, zepchnąć w niebyt.

– Wydaje mi się, że dowódcy organizacji niepodległościowej nie do końca wiedzieli, co z tą konspiracją uczynić. Patrzmy też na wymiar pewnej tradycji niepodległościowej. Dla wielu ludzi kontynuacja oporu jest wznowieniem wyborów dokonywanych na początku wojny – tłumaczy dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. 

Jak wyglądała historia Żołnierzy Wyklętych? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: dr Tomasz Łabuszewski (Instytut Pamięci Narodowej), red. Maciej Rosalak ("Historia Do Rzeczy")
Data emisji: 1.03.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/mk

Polecane