Nuala Ní Dhomhnaill laureatką Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej imienia Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 22:00
Poznaliśmy nazwisko laureatki Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej imienia Zbigniewa Herberta 2018. To Nuala Ní Dhomhnaill.
Audio
  • Czym zachwyca poezja Nuali Ní Dhomhnaill? (Klub Trójki)
Warszawa, 5.03.2018. Członek jury Jurij Andruchowycz podczas konferencji w Teatrze Polskim w Warszawie, na której ogłoszono nazwisko Laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018
Warszawa, 5.03.2018. Członek jury Jurij Andruchowycz podczas konferencji w Teatrze Polskim w Warszawie, na której ogłoszono nazwisko Laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018Foto: PAP/Paweł Supernak

barańczak pap 1200.jpg
Barańczaka powrót w wielkim stylu

Jury było skonsternowane: kto weźmie na siebie rozmowę z poetką? Konsternacja wynikła z faktu, że nikt nie wiedział, jak się wymawia jej nazwisko…

Nuala Ní Dhomhnaill jest Irlandką. Urodziła się i wychowała w rodzinie dwujęzycznej. Zdecydowała, by pisać po gaelicku, w języku znaczącym dla europejskiej kultury, mającym głębokie historyczne korzenie, ale przecież mogła wybrać język angielski.

"Irlandia nie obrała sobie za godło żadnego z ptaków drapieżnych, obojętnie jakiego koloru, ani nie importowała do tej roli zwierząt egzotycznych, takich jak lew, ale godłem narodowym uczyniła instrument celtyckich bardów, złota harfę ze srebrnymi strunami. [...] Problem w tym, że na tej harfie mogli grać tylko mężczyźni" - pisze tłumacz poetki, Jerzy Jarniewicz  omawiając Jej twórczość. Te wiersze niosące - w duchu Herberta - moralne przesłanie to poezja najwyższej rangi artystycznej. Tak się rozpoczyna wiersz "W kwestii języka":

"Kładę nadzieję na wodzie
na dnie łódeczki
języka, jakbym kładła
niemowlaka (...)". 

– Zbigniew Herbet, którego znałem od 1968 roku, był poetą mówiącym często o kwestiach etycznych. On nie grał językiem w taki sposób, żeby zajmować się tylko problemami lingwistycznymi. Tak jak wszyscy powojenni poeci, chciał spróbować przekazać nową koncepcję etyki w swoich wierszach. Czy nasza irlandzka poetka jest zgodna z tym, co robił Zbigniew? Tego nie jestem pewien. Jej największe tematy to przemoc, problem wojny domowej czy emancypacja kobiet w społeczeństwie męskim. Dlatego też Zbigniew mógłby się cieszyć, że to właśnie ona wygrała – mówi Michael Kruger, członek Jury Nagrody im. Herberta, poeta, tłumacz i wydawca, przyjaciel Zbigniewa Herberta. 

Gustaw Herling Grudziński PAP 1200.jpg
Gustaw Herling-Grudziński – pisarz wielowymiarowy

Laureatka nagrody będzie naszym gościem w maju. Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz rozmowy z Michaelem Krugerem, relacja z finału konkursu Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Michael Kruger (członek Jury Nagrody im. Herberta, poeta, tłumacz i wydawca)
Data emisji: 5.03.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Trudny dyskurs polsko-żydowski

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 23:00
Spór dotyczący nowelizacji ustawy o IPN wywołał na nowo pytania dotyczące dialogu polsko-żydowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źródła współczesnych metod komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 14:00
Komunikowanie się to nieodłączny element życia każdego człowieka. Dziś te sposoby są bardzo rozbudowane. Jak to wyglądało kiedyś? Tomasz Rożek zaznaczył, że dyskusję warto zacząć od samych początków ludzkiego porozumiewania się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia już nie milczy o Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 22:00
1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu dowódcach tajnego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
rozwiń zwiń