X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Oto czasy nadchodzą nowe", czyli świat w 1968 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 09:00
Rok 1968 był niewątpliwie ważny, być może przełomowy dla naszej historii, bo oto "dawny ład stanął na głowie".
Audio
  • Jak wyglądał 1968 rok na świecie i w Polsce? (Klub Trójki)
Warszawa 16.03.1968. Zakłady Mechaniczne Ursus. Propagandowa masówka poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. bpmeg
Warszawa 16.03.1968. Zakłady Mechaniczne Ursus. Propagandowa masówka poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. bp/megFoto: PAP/Henryk Rosiak

Okładka książki "1968. Czasy nadchodzą nowe" Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza Okładka książki "1968. Czasy nadchodzą nowe" Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza

"Słuchajcie mnie wy, jakikolwiek wasz los!
Oto fala nadciąga, zaleje ten ląd,
Więc zrozumcie, to koniec.
Potop zmiecie was stąd.
Jeśli chcecie ocalić głowy,
Lepiej uczcie się pływać,
Bo pójdziecie na dno.
Oto czasy nadchodzą nowe".

Tak rozpoczyna się pieśń Boba Dylana "The Times They Are a-Changin’" (w przekładzie Filipa Łobodzińskiego). Powstała w 1964 roku, ale jest zapowiedzią (a może nawet proroctwem) tego, co się stało cztery lata później). Co się właściwie stało w 1968 roku? Jak go opisać? Co wybrać? O kim opowiedzieć? Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz spróbowali podołać temu zadaniu w książce "1968. Czasy nadchodzą nowe".

– Kiedy zaczęliśmy czytać o 68 roku, zdaliśmy sobie sprawę, że to był kompletny chaos. Nie ma tu klucza. Wymiana pokoleń, rok buntu, niezgody na wojnę, na ustroje polityczne, ale w każdym kraju chodziło o coś innego. To czego domagali się studenci w Paryżu przerażało ich kolegów w Polsce, z kolei, blok wschodni walczył o coś zupełnie innego niż postulowano na uczelniach w Chicago i San Francisco. To było nie do ogarnięcia. Spotykaliśmy się z wieloma świadkami tamtych wydarzeń, żeby móc to wszystko spisać – mówią autorzy książki "1968. Czasy nadchodzą nowe".

Czemu "Biały album" The Beatles najlepiej opisuje zdarzenia roku 1968? Jakie uczucia były wspólne dla całego świata w trakcie tamtych wydarzeń? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz (autorzy książki "1968. Czasy nadchodzą nowe")
Data emisji: 12.03.2018
Godzina emisji: 21.08

ml

Czytaj także

Jak wyglądało powstanie styczniowe? 155. rocznica wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:37
Dokładnie 155 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia, wybuchło powstanie styczniowe. W audycji "Historie jak z książki" Marek Stremecki oraz jego gość Wojciech Kalwat rozmawiali o różnych aspektach tego wielkiego narodowego zrywu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Lasota – studentka przeciwko władzy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 10:00
Irena Lasota jako 22-letnia studentka filozofii Uniwersytetu Warszawskiego była czynną uczestniczką wydarzeń i jedną z najważniejszych postaci Marca '68.
rozwiń zwiń