X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słowo ma moc

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 22:00
Uważaj na słowa – mogą stać się czynami.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dean Drobot/Shutterstock.com

W dobie fake newsów słowa się zdewaluowały. Przysięganie "na słowo honoru" czy "dawanie słowa" to dziś puste frazesy. Nie wierzymy sobie wzajemnie, nie ufamy tekstom dziennikarskim – jakże często bywają zmanipulowane, dostosowane do potrzeb polityki czy biznesu. Najnowszy film Stevena Spielberga "Czwarta władza" przywołuje czasy, gdy dziennikarze naprawdę ją – władzę – sprawowali; gdy ich słowa – prawdziwe i obiektywne – były zdolne zmieniać układy polityczne. To wizja obecnie utopijna.

Tymczasem podświadomość podpowiada, że słowo ma siłę sprawczą. Świadczy o tym choćby obiegowe powiedzonko "mówisz – masz"; odzwierciedla się to w najróżniejszych formach – od przekleństw, poprzez składanie życzeń, do modlitwy (np. o zdrowie kogoś bliskiego) i litanii. Mantra buddyjska przekłada się na realia poprzez wielokrotne powtarzanie tekstu.

Moc słowa objawia się w bajkach. Jeśli zna się zaklęcie-hasło, można zdobyć władzę, bogactwo lub nadprzyrodzone własności ("Sezamie, otwórz się"; "Stoliczku, nakryj się", inne zaklęcia).

Psychologowie i terapeuci radzą niekiedy powtarzać sobie pozytywne słowa/treści, co może przełożyć się na sukces w działaniu (np. "uda mi się", "mogę to zrobić"). Natomiast słowa destrukcyjne ("już nie daję rady," "nie mogę nic zrobić") odbierają chęć i wolę przystąpienia do akcji.

– Oprócz słów ważne są czyny. Jeśli, na przykład student będzie powtarzał sobie "zdam egzamin, uda mi się", a jednocześnie nie zerknie nawet do książek, czy notatek, to samo zaklinanie rzeczywistości nie pomoże. Natomiast, jeśli będzie używał takiej mantry jako wsparcia swoich działań, to może to bardzo pomóc – mówi Barbara Popławska, coach z poradni "W stronę zmiany". – Codziennie obracamy się wśród słów, pojęć i narracji. Cały czas mamy coś, co kiedyś nazywano propagandą, a co właśnie narracją obecnie nazywamy. Wpływa to na nasze emocje i myśli, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, kto nam to chce narzucać. Mnóstwo ludzi ma chyba wpływ na to, co się staje naszym charakterem – dodaje Michał Płociński, redaktor "Plus Minus".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Barbara Popławska (coach z Poradni Psychologicznej "W stronę zmiany"), Michał Płociński (publicysta, redaktor "Plus Minus", weekendowego dodatku do dziennika "Rzeczpospolita")
Data emisji: 14.03.2018
Godzina emisji: 21.08

ml

Czytaj także

Jak nie wychować egoisty i konsekwentnie stawiać granice?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 18:28
- Potrzeba bycia najlepszymi rodzicami sprawia, że granice tego, co dzieciom wolno, a czego nie, bardzo się przesuwają - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sumienie, czyli kto ma "siódmy zmysł"?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 23:00
Mówią, że intuicja to szósty zmysł, zaś sumienie – siódmy. Nie wszyscy ludzie zostali w nie wyposażeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciąć czy nie ciąć? Burzliwa historia kobiecych włosów

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 22:00
– Jeszcze w XX wieku to, że kobieta ścinała włosy, było niezwykłym ewenementem. Było to zakazane religijne, zakazane zasadami społecznymi, zakazane zasadami władzy – mówi prof. Janusz Noniewicz.
rozwiń zwiń